VeloWino JUra 2 dni

Wapienny terroir i Kserofity

Terminy 2022

SOBOTA – NIEDZIELA
16-17.07.2022

Jeśli zbierzecie 5 osób, zorganizujemy dla Was podróż w dogodnym własnym terminie!

Cena i szczegóły

Typ wycieczki: bez przewodnika (plik GPX i mapa do dyspozycji) / z przewodnikiem opcjonalnie.

Czas trwania: 2 dni

Start: Zwierzyniecka 30, godz. 10:00, termin do uzgodnienia

Dzienny dystans: ok. 40 km

Poziom trudności: średnio-zaawansowany, szlaki rowerowe, asfalt i szutr

Ceny:
z przewodnikiem – 590 zł

self-guided – 540 zł

wypożyczenie roweru – 100 zł

W cenie wliczone są: kolacja w Winnicy Kresy, nocleg ze śniadaniem w okolicznym B&B/hotelu, zabawa degustacyjna i przekąski w Winnicy Słońce i Wiatr, transport bagażu i zakupów.

W cenę nie są wliczone: ewentualne zakupy w winnicach, rozszerzenie menu o kolejne wina i przekąski.

Opis wycieczki

Kochacie wino? Każdy łyk to feeria wrażeń i wezwanie do przygody? Z nami połączycie winne radości stołu z rowerowym wypoczynkiem.

Zabierzemy Was do wyjątkowych POLSKICH winnic w formie, którą rzadko znajdziecie w krajowej turystyce – obejrzymy proces produkcyjny, spotkamy winiarzy-pasjonatów i popiknikujemy z  zabawą w degustację.

Wycieczka VeloWino Jura to jedno- lub dwudniowa podróż w najbliższej okolicy Krakowa do dwóch winnic Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Będzie okazja, co rzadkie w światowej enoturystyce, spotkać samego winiarza i pospacerować między winnymi krzewami

O właściwościach win, ich produkcji i historii jurajskiego winiarstwa opowiedzą Wam przewodnicy z Winnicomanii.

Winnice prowadzą też sprzedaż – będzie możliwość uzupełnić Wasze zapasy wyśmienicie aromatycznych win polskich bez obawy o transport – odwieziemy Wasze zakupy do Krakowa.

Winnica Kresy, Winnica Słońce i Wiatr.

W planie:

 • kolacja w pięknych zabudowaniach Winnicy Kresy z pruskiego muru
 • zabawa degustacyjna i przekąski w przetwórni winnicy Słońce i Wiatr
 • kilka turystycznych smaczków z XIX w.

Atrakcje turystyczne:

 • Ojcowski Park Narodowy – zieleń, rzeka i skały wapienne
 • Zamki z systemu Orlich Gniazd: Ojców i Pieskowa Skała
 • malownicze wzgórza Jury-polskiej Toskanii
 • dwory w Rzeplinie i Cianowicach
 • neogotycki kościół w Smardzowicach
 • zamek w Korzkwi

Wycieczkę zakończymy powrotem rowerami do Krakowa wzdłuż czerwonego szlaku.

Menu degustacji i kolacji
Kolacja w Winnicy Kresy:
 • 4 kieliszki wina z Winnicy Kresy
 • sezonowa zupa krem z warzyw
 • zestaw przystawek sezonowych: sery, wędliny, kiszonki
 • ciepłe menu zapiekanek / panini
 • deser, kawa, herbata
Zabawa degustacyjna w Winnicy Słońce i Wiatr:
 • 2 kieliszki wina z Winnicy Słońce i Wiatr
 • przekąski – ser, wędliny, oliwki

Plan wycieczki

Dzień 1 - SOBOTA

Z Krakowa wyjedziemy czerwonym szlakiem obok fortów 44 i 44a w Pękowicach. Nasza trasa poprowadzi do Giebułtowa (ładny kościół parafialny) i dalej do Ojcowskiego Parku Narodowego. Miniemy piękne wapienne skały, zamek w Ojcowie i dojedziemy do Zamku w Pieskowej Skale. Wieczorem przez miejscowość Skała pojedziemy na kolację do Winnicy Kresy w Stokach. Po kolacji i degustacji win bus zawiezie nas na nocleg do okolicznego hotelu.

Dzień 2 - NIEDZIELA

Drugiego dnia trasa poprowadzi przez malownicze jurajskie wzgórza z dworami w Rzeplinie i Cianowicach oraz neogotyckim kościołem w Smardzowicach. W porze lunchowej weźmiemy udział w zabawie degustacyjnej z lunchowymi przekąskami w Winnicy Słońce i Wiatr. Na zakończenie wrócimy przez zamek w Korzkwi do czerwonego szlaku, który powiedzie nas z powrotem do Krakowa.

Mapa

Mamy dla Was wiele wariantów tej trasy, poniżej ledwie przykład – zapytajcie nas o szczegóły, a dobierzemy trasę według kondycji i zainteresowań.

Trasa VeloWino Jura 2 dni

„Jura to przede wszystkim wapień. Uwielbiam myśl, że miliony lat temu było tu morze z muszlowymi stworzonkami, a teraz dzięki nim mamy podglebie. Moje wina mają dać Wam radość i sedno tego regionu. Odwiedźcie winnicę i spotkajmy się na kolacji – wszystko o winie z Jury opowiem od podstaw.”

Robert Zięba, Winnica Kresy

„Moje wina to zabawa i praca. Całą rodziną zajmujemy się winiarstwem i cieszy nas ekologiczna strona naszej winnicy. WKrótce będziemy mieli certyfikat organiczny. Tym bardziej przyjeżdżajcie rowerami. Np. na Leona Millot – ciekawą organiczną czerwień. Usiądziemy na naszym tarasie przy winiarni i pobajamy o świecie.”

Katarzyna Fluder, Winnica Słońce i Wiatr

Co opowiada Jura Krakowsko-Częstochowska?

Jakich win z tutejszych piwnic można spróbować?

Absolutnie musicie spróbować win bursztynowych od Roberta Zięby. To klasyki tego stylu w Polsce i na pewno zaskoczą Was aromatami. Naszym typem z Winnicy Kresy jest też Transfigurato – dostojne czerwone. A z Winnicy Słońce i Wiatr zabawcie się w lekkie biele – polecamy Seyvala Blanc i organiczną czerwień z Leona Millot.

Jak przemieszczać się rowerem w okolicy?

Wszędzie prowadzą zadbane drogi asfaltowe i szutrowe. Na Twojej trasie pojedziesz wśród pól, przez małe wsie i w dolinie malowniczej rzeczki. Ruch jest minimalny o ile zdecydujesz się unikać trasy powiatowej nr 794.

Jakie historie kryje JURA?

Jura to historia wapienia i zamków. Tutaj przebiegał ważny szlak handlowy między Małopolską a Śląskiem, tak że królowie Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki postanowili opatrzyć go zamczyskami.

Tutaj też powstał jeden z mniejszych parków narodowych w Polsce – Ojcowski, gdy krakowianie zrozumieli, jaka perła natury leży u ich bram. Rośnie tu wyjątkowa roślinną kochająca południowe zbocza – kserofity – i gnieżdżą się nietoperze. 

Jakie szlaki poprowadzą mnie przez Jurę?

Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie sławny Szlak Orlich Gniazd, który poprowadzi Cię na wyjazd i wjazd do Krakowa. Kilkanaście zamków, z których już 3 zobaczysz na VeloWino oraz zadbane ścieżki rowerowe. Po Parku można wybrać się na szlaki piesze do Groty Łokietka czy Maczugi Herkulesa.