VeloWino JUra 2 dni
Wapienny terroir i Kserofity
Terminy 2022
SOBOTA – NIEDZIELA
16-17.07.2022
Jeśli zbierzecie 5 osób, zorganizujemy dla Was podróż w dogodnym własnym terminie!
Cena i szczegóły
Typ wycieczki: bez przewodnika (plik GPX i mapa do dyspozycji) / z przewodnikiem opcjonalnie.
Czas trwania: 2 dni
Start: Zwierzyniecka 30, godz. 10:00, termin do uzgodnienia
Dzienny dystans: ok. 40 km
Poziom trudności: średnio-zaawansowany, szlaki rowerowe, asfalt i szutr
Ceny:
z przewodnikiem – 590 zł
self-guided – 540 zł
wypożyczenie roweru – 100 zł
W cenie wliczone są: kolacja w Winnicy Kresy, nocleg ze śniadaniem w okolicznym B&B/hotelu, zabawa degustacyjna i przekąski w Winnicy Słońce i Wiatr, transport bagażu i zakupów.
W cenę nie są wliczone: ewentualne zakupy w winnicach, rozszerzenie menu o kolejne wina i przekąski.
Opis wycieczki
Kochacie wino? Każdy łyk to feeria wrażeń i wezwanie do przygody? Z nami połączycie winne radości stołu z rowerowym wypoczynkiem.
Zabierzemy Was do wyjątkowych POLSKICH winnic w formie, którą rzadko znajdziecie w krajowej turystyce – obejrzymy proces produkcyjny, spotkamy winiarzy-pasjonatów i popiknikujemy z zabawą w degustację.
Wycieczka VeloWino Jura to jedno- lub dwudniowa podróż w najbliższej okolicy Krakowa do dwóch winnic Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Będzie okazja, co rzadkie w światowej enoturystyce, spotkać samego winiarza i pospacerować między winnymi krzewami.
O właściwościach win, ich produkcji i historii jurajskiego winiarstwa opowiedzą Wam przewodnicy z Winnicomanii.
Winnice prowadzą też sprzedaż – będzie możliwość uzupełnić Wasze zapasy wyśmienicie aromatycznych win polskich bez obawy o transport – odwieziemy Wasze zakupy do Krakowa.
Winnica Kresy, Winnica Słońce i Wiatr.
W planie:
- kolacja w pięknych zabudowaniach Winnicy Kresy z pruskiego muru
- zabawa degustacyjna i przekąski w przetwórni winnicy Słońce i Wiatr
- kilka turystycznych smaczków z XIX w.
Atrakcje turystyczne:
- Ojcowski Park Narodowy – zieleń, rzeka i skały wapienne
- Zamki z systemu Orlich Gniazd: Ojców i Pieskowa Skała
- malownicze wzgórza Jury-polskiej Toskanii
- dwory w Rzeplinie i Cianowicach
- neogotycki kościół w Smardzowicach
- zamek w Korzkwi
Wycieczkę zakończymy powrotem rowerami do Krakowa wzdłuż czerwonego szlaku.
Menu degustacji i kolacji
Kolacja w Winnicy Kresy:
-
4 kieliszki wina z Winnicy Kresy
-
sezonowa zupa krem z warzyw
-
zestaw przystawek sezonowych: sery, wędliny, kiszonki
-
ciepłe menu zapiekanek / panini
-
deser, kawa, herbata
Zabawa degustacyjna w Winnicy Słońce i Wiatr:
-
2 kieliszki wina z Winnicy Słońce i Wiatr
-
przekąski – ser, wędliny, oliwki
Plan wycieczki
Dzień 1 - SOBOTA
Z Krakowa wyjedziemy czerwonym szlakiem obok fortów 44 i 44a w Pękowicach. Nasza trasa poprowadzi do Giebułtowa (ładny kościół parafialny) i dalej do Ojcowskiego Parku Narodowego. Miniemy piękne wapienne skały, zamek w Ojcowie i dojedziemy do Zamku w Pieskowej Skale. Wieczorem przez miejscowość Skała pojedziemy na kolację do Winnicy Kresy w Stokach. Po kolacji i degustacji win bus zawiezie nas na nocleg do okolicznego hotelu.
Dzień 2 - NIEDZIELA
Drugiego dnia trasa poprowadzi przez malownicze jurajskie wzgórza z dworami w Rzeplinie i Cianowicach oraz neogotyckim kościołem w Smardzowicach. W porze lunchowej weźmiemy udział w zabawie degustacyjnej z lunchowymi przekąskami w Winnicy Słońce i Wiatr. Na zakończenie wrócimy przez zamek w Korzkwi do czerwonego szlaku, który powiedzie nas z powrotem do Krakowa.
Mapa
Mamy dla Was wiele wariantów tej trasy, poniżej ledwie przykład – zapytajcie nas o szczegóły, a dobierzemy trasę według kondycji i zainteresowań.
„Jura to przede wszystkim wapień. Uwielbiam myśl, że miliony lat temu było tu morze z muszlowymi stworzonkami, a teraz dzięki nim mamy podglebie. Moje wina mają dać Wam radość i sedno tego regionu. Odwiedźcie winnicę i spotkajmy się na kolacji – wszystko o winie z Jury opowiem od podstaw.”
„Moje wina to zabawa i praca. Całą rodziną zajmujemy się winiarstwem i cieszy nas ekologiczna strona naszej winnicy. WKrótce będziemy mieli certyfikat organiczny. Tym bardziej przyjeżdżajcie rowerami. Np. na Leona Millot – ciekawą organiczną czerwień. Usiądziemy na naszym tarasie przy winiarni i pobajamy o świecie.”
Co opowiada Jura Krakowsko-Częstochowska?
Jakich win z tutejszych piwnic można spróbować?
Absolutnie musicie spróbować win bursztynowych od Roberta Zięby. To klasyki tego stylu w Polsce i na pewno zaskoczą Was aromatami. Naszym typem z Winnicy Kresy jest też Transfigurato – dostojne czerwone. A z Winnicy Słońce i Wiatr zabawcie się w lekkie biele – polecamy Seyvala Blanc i organiczną czerwień z Leona Millot.
Jak przemieszczać się rowerem w okolicy?
Wszędzie prowadzą zadbane drogi asfaltowe i szutrowe. Na Twojej trasie pojedziesz wśród pól, przez małe wsie i w dolinie malowniczej rzeczki. Ruch jest minimalny o ile zdecydujesz się unikać trasy powiatowej nr 794.
Jakie historie kryje JURA?
Jura to historia wapienia i zamków. Tutaj przebiegał ważny szlak handlowy między Małopolską a Śląskiem, tak że królowie Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki postanowili opatrzyć go zamczyskami.
Tutaj też powstał jeden z mniejszych parków narodowych w Polsce – Ojcowski, gdy krakowianie zrozumieli, jaka perła natury leży u ich bram. Rośnie tu wyjątkowa roślinną kochająca południowe zbocza – kserofity – i gnieżdżą się nietoperze.
Jakie szlaki poprowadzą mnie przez Jurę?
Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie sławny Szlak Orlich Gniazd, który poprowadzi Cię na wyjazd i wjazd do Krakowa. Kilkanaście zamków, z których już 3 zobaczysz na VeloWino oraz zadbane ścieżki rowerowe. Po Parku można wybrać się na szlaki piesze do Groty Łokietka czy Maczugi Herkulesa.