VeloWino Sandomierz

WycieczkA Wśród Sadów i Jarów

Terminy 2022
PIĄTEK WIECZÓR – NIEDZIELA

30.04. – 02.05.2022

Jeśli zbierzecie się w 5 osób, możemy dla Was zorganizować dodatkowy termin!

Cena i szczegóły

Typ wycieczki: bez przewodnika (plik GPX i mapa do dyspozycji) / z przewodnikiem opcjonalnie.

Napiszcie do nas prześlemy Wam naszą trasę i opowiemy o atrakcjach!

Czas trwania: piątek – niedziela

Start: Sandomierz, Winnica nad Jarem;

Możemy zorganizować dojazd w piątek wieczorem z Krakowa.

Dystans: piątek – brak, sobota – 60 km, niedziela – 30 km

Poziom trudności: średnio-zaawansowany, szlaki rowerowe, asfalt i szutr

Ceny:
Wariant Standard – 1060 zł

Wariant Aktywna Niedziela – 1160 zł

wypożyczenie roweru – 100 zł

przewodnik w Sandomierzu – 100 zł

transport osób i rowerów busem z lub do Krakowa – 70 zł

W cenie wliczone są: noclegi ze śniadaniem w Winnicy nad Jarem i Winnicy Płochockich (lub innym pensjonacie w zależności od dostępności), degustacja w Winnicy Nad Jarem, degustacja w Winnicy Nobilis, degustacja, kolacja i ognisko w Winnicy Płochockich, stop w Winnicy św. Jakuba, transport bagażu i zakupów.

W wariancie Aktywna Niedziela: degustacja w Winnicy Nadwiślańskiej.

W cenę nie są wliczone: posiłki w ciągu dnia, ewentualne zakupy w winnicach, rozszerzenie menu, opcjonalny transport z Krakowa do Sandomierza i z powrotem.

Opis wycieczki
Jeśli chcecie wybrać się na weekend do malowniczego miasta Sandomierz i cieszyć polskim winem, krajobrazami sadów jabłkowych i spędzić czas aktywnie, VeloWino Sandomierz jest dla Was.

Wycieczka obejmuje program od piątku wieczora do niedzielnego popołudnia. W sobotę wybierzecie się rowerowym szlakiem podsandomierskich winnic, a w niedzielę będziecie mogli odpocząć w zabytkowym Sandomierzu lub dodać krótką przejażdżkę z degustacją w tzw. Góry Pieprzowe.

Cały czas z Wami będzie samochodowa asysta, do dyspozycji rowery elektryczne, by było Wam łatwiej pedałować wśród zielonych wzgórz i dolin. Spotkacie się z samymi winiarzami, pospacerujecie wśród krzewów, zobaczycie produkcję. Będzie nawet kvevri. 

Winnica Nad Jarem, Winnica Nobilis, Winnica Płochockich, Winnica św. Jakuba, Winnica Nadwiślańska.

Wariant Standard:

piątek – nocleg i degustacja w Winnicy nad Jarem

sobota – winny szlak rowerowy. Winnica Nobilis, Winnica Płochockich.

niedziela – Sandomierz, Winnica św. Jakuba

Wariant Aktywna Niedziela:

piątek i sobota – program Wariantu Standard

niedziela: wycieczka rowerowa w Góry Pieprzowe z degustacją w Winnicy Nadwiślańskiej, Sandomierz z przewodnikiem.

Winnice prowadzą sprzedaż – będzie możliwość uzupełnić Wasze zapasy win polskich w czasie rowerowej wycieczki bez obawy o transport – przewieziemy Wasze zakupy.

Atrakcje turystyczne:

Menu degustacji i kolacji
We wszystkich winnicach degustacje obejmują minimum 3 kieliszki wina, lokalne sery, wędliny, oliwki, pieczywo i oliwę. W Winnicy Nad Jarem spróbujecie też drożdżowego ciasta a Winnica Nadwiślańska włącza do menu sezonowe owoce i warzywa.

Sobotnia kolacja w Winnicy Płochockich to tradycyjne menu ogniskowe z kiełbaskami, chlebem i sałatą. Istnieje możliwość zamówienia pełnego posiłku w cateringu – skontaktujemy Was z pomocną firmą.

 

Plan wycieczki

Dzień 1 - PIĄTEK
Wycieczkę zaczynamy spokojnym wieczorem w Winnicy Nad Jarem, tuż pod Sandomierzem. Możliwa organizacja dojazdu z Krakowa. W winnicy będzie degustacja z przekąskami, zwiedzanie produkcji i wygodne pokoje u stóp winnicy. To tu jest słynna ławeczka z lawendą i widokiem!
Dzień 2 - SOBOTA
Drugiego dnia, po śniadaniu w Winnicy Nad Jarem, wyruszamy na intensywną wycieczkę rowerową. Pokonamy wiele wzniesień i zjedziemy do kilku dolin. Wokół roztaczać się będą widoki sadów jabłkowych (najpiękniejsze, gdy kwitną w późnym kwietniu) i kolorowych pól. Zatrzymamy się na degustację w Winnicy Nobilis.

Koniec dnia to odpoczynek i ogniskowa kolacja w Winnicy Płochockich. Tu zobaczycie sławne kvevri i przyjrzycie się produkcji jednych z najlepszych polskich win (pinot noir przypomina o Burgundii!). Tu też zostaniemy na nocleg.

Dzień 3 - NIEDZIELA
Trzeciego dnia, po śniadaniu w Winnicy Płochockich, krótkim szlakiem wrócimy do Sandomierza. Tu czeka nas zwiedzanie sławnej przyklasztornej winnicy dominikańskiej św. Jakuba i radości spacerowania po mieście urokliwym jak w bajce.

Kto zechce, w Wariancie Aktywna Niedziela, będzie mógł wybrać się na krótką wycieczkę w Góry Pieprzowe. Będzie degustacja pomysłowych win z widokiem na Wisłę.

Program, w zależności od Wariantu, kończy się w porze poobiedniej lub koło 17.00.

Mapa

„Warto zajechać w Góry Pieprzowe – to krótki rowerowy dystans z miasta Sandomierza. U nas super widok na Wisłę, a nasze wina nazywamy od licznie tutaj gniazdujących ptaków. Jest wiata, więc deszcz niestraszny. Zajrzyjcie do nas razem z VeloWino.”
Małgorzata Mamińska, Winnica Nadwiślańska

„Na Sandomierskim Szlaku Winiarskim jesteśmy zaraz na początku. Obok biegnie droga św. Jakuba do Santiago w Hiszpanii, a zaraz obok winnicy mamy archeologiczną przygodę z czasem – kopiec. Wpadnijcie na pachnącego muskata i ciasto!”
Sylwia Paciura, Winnica Nad Jarem

Co opowiada miasto Sandomierz?

Jakich win z tutejszych piwnic można spróbować?
Warto spróbować wysoce różnorodnej oferty Winnicy Płochockich – to wina robione ze starannością i doświadczeniem. Radość sprawi degustacja lekkich białych i różowych win z Winnicy św. Jakuba – przecież to miejsce w sercu zabytkowego miasta. Po muskata zdecydowanie warto wpaść do Winnicy Nad Jarem a kupaż Cabernet Cortis i Regenta z Winnicy Nadwiślańskiej usatysfakcjonuje miłą nutą aronii. Nasze TOP10 win z Sandomierza znajdziecie w ebooku o Sandomierskim Szlaku Winiarskim.
Jak przemieszczać się rowerem w okolicy?
Okoliczne wzgórza wymagają dobrej kondycji. Jest sporo wąwozów lessowych, podjazdów i zjazdów, tak że nigdy nie jest krajobrazowo nudno. Warto trzymać się małych dróżek, a dla szukających płaskich obszarów świetnie nadaje się Dolina Wisły – np. wycieczka do obronnego Dworu w Skotnikach. Na specjalne życzenie pomożemy Wam wypożyczyć rower elektryczny.
Jakie historie kryje miasto i okolice?
Naczelną opowieścią miasta jest ta o tatarskim najeździe z 1241 r. Z nią związani są tutejsi święci męczennicy. W katedrze poszukajcie cyklu obrazów ilustrujących sceny tego pamiętnego wydarzenia, gdy miasto spalono.

W XVI w. Sandomierz zasłynął z tolerancji. To tutaj zebrały się wszystkie lokalne wyznania, zawierając porozumienie o wzajemnym szacunku. Jeśli chcecie znaleźć kamienicę, gdzie się dogadano – wyruszcie na tour z proponowanym przez nas przewodnikiem – chętnie Was skontaktujemy!

 

Jakie szlaki poprowadzą mnie przez Sandomierszczyznę?
Dwa szlaki są warte uwagi wszystkich kulinarnie i winiarsko zakręconych. Sandomierski Szlak Winiarski, o którym piszemy w ebooku i Sandomierski Szlak Jabłkowy. Okalają miasto zgrabnymi pętlami, są opracowane w Internecie na własnych stronach i organizują doroczne wydarzenia. Ten winiarski w większości odkryjecie z VeloWino!