VeloWino Ojców

Szlak Orlich Gniazd i Mineralne wino

Terminy 2022

To wycieczka jednodniowa. Jeśli dasz nam znać wcześniej, zorganizujemy ją dla Ciebie w dogodnym terminie.

Zaczynamy już od grup 5-osobowych!

Do zobaczenia na trasie.

Cena i szczegóły

Typ wycieczki: bez przewodnika (plik GPX i mapa do dyspozycji) / z przewodnikiem opcjonalnie.

Czas trwania: 1 dzień

Start: Zwierzyniecka 30, godz. 09:00, termin do uzgodnienia

Dzienny dystans: ok. 50 km

Poziom trudności: prosty do średnio-zaawansowany, szlaki rowerowe, asfalt i szutr

Ceny:

z przewodnikiem – 390 zł
self-guided – 290 zł (plik GPX)

wypożyczenie roweru – 60 zł

W cenie wliczone są: kolacja z degustacją w Winnicy Kresy, transport powrotny osób, rowerów, bagażu i zakupów do Krakowa.

W cenę nie są wliczone: ewentualne zakupy w winnicach, rozszerzenie menu win.

Opis wycieczki

Trafiliście do Krakowa na kilka dni. W winebarze usłyszeliście o polskich winach i temat wydaje się ciekawy? Dołączcie do nas na spokojnej wycieczce rowerowej z degustacją w winnicy pod samym Krakowem.

Zabierzemy Was do Winnicy Kresy. A wcześniej poznacie Ojcowski Park Narodowy z przepiękną przyrodą i ciekawą historią. Przejażdżka nie jest trudna, przewyższeń niewiele!

Spędzimy cały dzień na historycznym Szlaku Orlich Gniazd, zahaczając o piękne Zamki w Korzkwi, Ojcowie i Pieskowej Skale. Przejedziemy się piękną drogą w Dolinie Prądnika wśród chronionej fauny i flory. A jakie wapienne skały dla amatorów dramatycznych zdjęć!

Na koniec dnia degustacja i kolajca w Winnicy Kresy. Na świeżym powietrzu w zadbanym ogrodzie. Będzie schronienie od deszczu, sala degustacyjna z kominkiem, jeśli aura wypowie posłuszeństwo.

Wieczorem odwieziemy Was, rowery i Wasze zakupy do Krakowa. Nie musicie się martwić o bagaż, zakupy i transport.

Będzie okazja, co rzadkie w światowej enoturystyce, spotkać samego winiarza, Roberta Ziębę, który zabierze nas na spacer między winnymi krzewami i wprowadzi do winiarstwa

Winnica prowadzą sprzedaż – będzie możliwość uzupełnić Wasze zapasy wyśmienicie mineralnych win jurajskich. Wrzucimy je do busa i zawieziemy do Krakowa.

Winnica Kresy.

Atrakcje turystyczne:

  • Zamek w Korzkwi
  • Ojcowski Park Narodowy – ciekawa zabudowa i cenna przyroda
  • Zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale
  • Skałki wapienne i jaskinie
Menu degustacji i kolacji
Kolacja i degustacja w Winnicy Kresy:
  • 4 kieliszki wina z Winnicy Kresy: białe i czerwone; opcja: pomarańczowe;
  • zestaw przystawek: serki kozie z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, chleb, oliwa, woda
  • Zupa sezonowa
  • Drugie danie mięsne bądź wegetariańskie: np. potrawka z indyka, szaszłyk, ziemniaki, sałata lub: tarta warzywna, ziemniaki, sałata;
  • Ciasto drożdżowe ze Skały

Plan wycieczki

Dzień 1

W trakcie naszego 1-dniowego wypadu do Winnicy Kresy przez Ojcowski Park Narodowy pojedziemy czerwonym szlakiem z centralnego Krakowa (zbiórka na Zwierzynieckiej 30 o 9.00) aż do Pieskowej Skały. Do Waszej dyspozycji będzie przewodnik bądź precyzyjny plik GPX do odczytania w mapy.cz – to w wersji self-guided. W Ojcowie będzie możliwość postoju na lunch z wyśmienitego, hodowanego na miejscu pstrąga potokowego. I to u stóp zamku Kazimierza Wielkiego! W Pieskowej Skale czeka ciekawe muzeum historyczne w renesansowej rezydencji.

Na koniec, koło 18.00, po krótkim podjeździe, znajdziecie się w Winnicy Kresy, gdzie zwiedzimy winnicę i winiarnię, posłuchamy opowieści Roberta, który z pasją tworzy wino od ponad 10 lat. W winnicy czekać będzie degustacja i kolacja.

Wieczorem odwieziemy Was, Wasze rowery i zakupy do Krakowa minibusem. Wycieczkę zakończymy koło godziny 22.00.

Mapa

Mapa VeloWino Ojców

„W mojej winnicy wszystko jest autorskim pomysłem. Staram się jak najlepiej wyrażać ducha regionu w swoich winach, a że kocham architekturę, to i same zabudowania są moim oczkiem w głowie. Odwiedźcie mnie na Jurajski Piknik Winny wczesnym latem albo razem z Tomaszem na VeloWino – o wszystkim opowiem.”

Robert Zięba, Winnica Kresy

„Kraków to nie tylko miasto. Okolice są przepiękne – mamy wyjątkową przyrodę i kawał fascynującej historii średniowiecznej w zasięgu 30 km od miasta. A i winnic tu co niemiara! To właśnie taka porcja atrakcji nakarmi Was podczas jednodniowego wypadu do Ojcowa i Winnicy Kresy.”

Tomasz Steinmetz, VeloWino

Co opowiadają zamek Ojców i okoliczne winnice?

Jakich win z tutejszych piwnic można spróbować?

Wina z Winnicy Kresy to perełki regionu. Uznane przez ekspertów, są kwintesencją wapiennego ducha regionu. Robert specjalizuje się w winach pomarańczowych (bursztynowych), które są szykowane na dzikich drożdżach i z kilkutygodniową maceracją na skórkach. Jego białe z beczki (Calcium, Kras) są wyśmienite do tłustszych ryb, wśród czerwieni zaś napotkacie pełne Transfigurato i lżejsze klarety czy naturalnie musujące róże. To zaledwie początek, bo win jest, w zależności od roku, około 10!

Jak przemieszczać się rowerem w okolicy?

Na VeloWino Ojców szlak prowadzi w większości asfaltowymi drogami. Są odcinki gruntowe i szutrowe albo takie z większym ruchem w samym Parku Narodowym. Zdecydowana większość trasy to jednak spokojna jazda w cieniu drzew i wśród wzgórz. Zapytajcie nas o mapę – chętnie przekażemy charakterystyki odcinków.

Jakie historie kryje Ojców i okolice?

Cała historia Jury Krakowsko-Częstochowskiej to historia spraw przygranicznych. W średniowieczu tędy prowadził szlak do Królestwa Czech, na Śląsk i stąd zbudowano tu całą serię zamków dla ochrony ważnego traktu.

Tu krył się też Władysław Łokietek w trakcie swojego konfliktu z krakowianami i tu, później, rezydowali wielmożowie królewskiego dworu Rzeczypospolitej. Posłuchajcie legend zamku w Ojcowie i Pieskowej Skale zaklętych w interesujących materiałach muzealnych.

A kto kocha nietoperze – nie braknie ich w tutejszych jaskiniach!  

 

Jakie szlaki poprowadzą mnie na północ od Krakowa?

Trasa wiedzie wygodnym czerwonym szlakiem z Krakowa przez Tonie, Giebułtów i Korzkiew, a dalej przez sam już Ojcowski Park Narodowy. Oznakowanie jest jasne i tylko w krótkich odcinkach trasa wymaga większego skupienia nawigacyjnego.