4 winnice na Podkarpaciu i pętla rowerowa z Jasła

Written by Tomasz

17/07/2021

Wyruszając z Jasła na dwa dni rowerowej przygody na Pogórzu Strzyżowskim, przygotujmy się na malowniczą trasę z przewyższeniami dla odważnych. Będą odcinki w dolinach rzek, ale też odważne przecięcia grzbietów i miasteczka na wzgórzach. Okolica z każdym kilometrem ukazuje oblicza dawnej wsi i cieszy dziewiczą przyrodą w gęstych lasach i na widokowych łąkach. Proponowana trasa posłuży w sam raz na weekend i pozwoli odwiedzić aż cztery winnice, gdzie przyjrzymy się winoroślom i spróbujemy win.

Trasa na 2 dni niespiesznej jazdy; więcej trasy w dniu pierwszym, bądź opcja wyrównania odległości w obu dniach.

Winnice: Jasło, Vetus, Spotkaniówka, Sztukówka

Atrakcje: widok na Jasło, kościoły drewniane w Gogołowie i Lubli, schrony kolejowe Hitlera w Stępinie i Strzyżowie, dom rodziny Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, drewniana pierzeja rynku w Czudcu, oryginalna zabudowa miasta Strzyżowa, cmentarz wojenny w Jazowej, pałac w Wiśniowej, kościół drewniany w Lubli

Trudność: 8/10.

Długość i Przewyższenia dzień 1: 86 km, 1630 mw górę, 1642 m w dół

Długość i Przewyższenia dzień 2: 44 km, 777 m w górę, 777 m w dół

Dzień 1 Wyprawy

Etap 1: Winnica w samym mieście i zaczarowany las

Masyw Babiej Góry nad Jasłem

Wyjazd od jasielskiego rynku poprowadzi nas przez most na Jasiołce i fragment szosy nr 73 na ulicę Na Kotlinę. Po krótkiej wspinaczce, u szczytu wzgórza zobaczymy pomnik Chrystusa Króla, wersję przypominającą nieco o tym z Głowy Cukrowej w Rio de Janeiro, ale znacznie mniejszą i ze złotymi elementami. Tuż obok Chrystusa rozciąga się Winnica Jasło z widokiem na miasto i przydatnymi oznaczeniami szczepów, byśmy wiedzieli, czy sfotografować się przy ulubionym Seyvalu czy może Cabernet Cortis.

Za pomnikiem i winnicą trasa prowadzi dalej na Bieździedzę przez zaczarowany las pełen powyginanych wiekowych buków i sosen. To masyw Babiej Góry, tajemniczo dominującej północną stronę Jasła. Dalsza droga to mała malownicza dolina, z której wspiąć się należy na kolejny grzbiet po wyjątkowym stromym podjeździe z widokiem na Pogórze. Nie martwmy się – zaraz czeka równie efektowny zjazd.

Etap 2: Drewniany kościół i schron kolejowy z betonu

Gogołów – Stępina

Na szczycie kolejnego grzbietu, jadąc żółtym szlakiem, miniemy restaurację z winiarnią Trzy Siostry i zjedziemy po 16% nachylenia do Gogołowa, gdzie czeka drewniany kościół św. Katarzyny z XVII w. Wnętrze jest barokowe, zdobne i rzadko otwarte do zwiedzania.

Z Gogołowa poprowadzi dalej oznaczony szlak rowerowy – w górę na grzbiet i w dół w stronę doliny Stępinki do miejscowości Stępina. Przy zjeździe z grzbietu miniemy charakterystyczną pogórzańską dolinę rzeczki, która przebija się między stokami i zostawia zielone obszary rozlewowe.

W samej Stępinie czeka na nas wyjątkowy zabytek – schron kolejowy Adolfa Hitlera zbudowany w 1940-41 r. na potrzeby kwatery głównej „Anlage Süd”. To tutaj, w czterystumetrowym betonowym tunelu, spotkał się Adolf Hitler z włoskim Duce, Benito Mussolinim, 27-28 sierpnia 1941 r. Były tutaj też lotnisko i drewniana willa dla notabli, a bieg Stępinki specjalnie zmieniono. Dziś miejsce jest otwarte do zwiedzania, wyposażone w oświetlenie i tablice informacyjne z opowieścią o historii miejsca.

Uzupełnieniem dla schronu kolejowego w Stępinie będzie tunel schronowy Hitlera w Strzyżowie, pod Górą Żarnowską. Zatrzymał się tu pociąg sztabowy Hitlera „Amerika” w sierpniu 1941 r. Tunel również jest udostępniony do zwiedzania, możemy więc podjechać tam pod koniec etapu 4.

Etap 3: Dziewicze pola i lasy – esencja pogórza

Góra Chełm – Winnica Vetus – Wielopole Skrzyńskie

Ze Stępiny trasa wiedzie nas pod Górę Chełm z dziewiczym rezerwatem przyrody i skałkami. Za grzbietem roztaczają się wyjątkowe widoki na bezkresne pola pszenicy i pokryte lasem wzgórza. Wśród nich usytuowała się Winnica Vetus, miejsce bardzo fotogeniczne i gościnne.

Spróbujmy tutejszych win o imionach celtyckich dziewcząt, zwłaszcza lekko musującego Seyvala, i pojedźmy dalej w stronę Wielopola Skrzyńskiego. W tym gminnym centrum regionu mieszkał jako dziecko Tadeusz Kantor, a jego dom za kościołem parafialnym przerobiono dziś na otwarte od środy do niedzieli muzeum. Zastaniemy zadbany ogród i ciekawą kolekcję skupioną wokół rodziny dramatopisarza.

W Wielopolu znajdziemy też takie dogodności jak niepozornie ulokowana, ale serwująca dobre, nowoczesne jedzenie Gospoda Wielopole (opodal Rynku) i bankomaty PKO oraz lokalnego Banku Spółdzielczego.

Etap 4: Do Strzyżowa i winnica wśród wzgórz

Czudec – Winnica Spotkaniówka – Strzyżów

Ostatni etap pierwszego dnia to przejazd dość ruchliwą drogą pomiędzy Wielopolem Skrzyńskim a Strzyżowem. Po drodze zahaczymy o ciekawą miejscowość Czudec (najpierw czeka nas pokonanie pasma gór…). Mamy tam piękną drewnianą zabudowę rynku (cała pierzeja jest autentyczna!) i barokowy kościół.

Dalej, na południe, poprowdzi nas dolina Wisłoka – bardzo malownicza w swoich różnych odcinkach i warta osobnej wycieczki w stronę Rzeszowa. Przed zjazdem do Strzyżowa odwieźmy Winnicę Spotkaniówka dla tutejszych czerwieni, rok w rok doskonalszych i na pewno jednych z lepszych w Polsce.

Sam Strzyżów to historyczny układ miasta i nisko zabudowany rynek, kościół parafialny z XV w. i synagoga z XVIII w. Kilka budynków imponuje swoimi dzięwiętnasto- i wczesnodwudziestowiecznymi fasadami, a zobaczyć warto także dwór Dydyńskich z XVIII w. z tymczasowym Muzeum Ziemi Strzyżowskiej. Jest też osobny zespół pałacowy Wołkowickich ze starym parkiem krajobrazowym i drugi kompleks dworski, 8 km na południe od miasta, w Żyznowie.

W Strzyżowie można zatrzymać się w centralnie położonym Hoteliku Midas lub spokojniejszych agroturystykach w dolinie ze stokiem narciarskim – Łętowni. Latem na rynku stoją ogródki, nie brakuje też bazy zakupowej do wykorzystania przed kolejnymi etapami wycieczki.

OPCJA KRÓTSZEJ TRASY (wyrównanie odległości w dniach): Jeśli trasa wyda nam się za długa na jeden dzień z atrakcjami, spróbujmy ominąć Czudec i pojechać wprost do Strzyżowa z Wielopola Skrzyńskiego. Wizytę w Winnicy Spotkaniówka, położonej nad Strzyżowem, możemy odłożyć do poranka następnego dnia!

Dzień 2 Wyprawy:

Etap 5: Dawna dworska świetność znów opowiada historię w Wiśniowej

Strzyżów – Wiśniowa – Winnica Sztukówka

Wyjazd ze Strzyżowa to południowa strona Wisłoka, wzgórza i brzozowe aleje. Napotkamy kilka starszych bogatych gospodarstw wiejskich o ładnych budynkach i ucieszymy się widokiem na okoliczne wzgórza i pola. Przejazd przez Gbiska i Jazową doprowadzi nas do Wiśniowej.

Wiśniowa szczyci się okazałym pałacem Mycielskich z dostępnym dziś dla publiki zespołem parkowym i centrum konferencyjnym w zabudowaniach folwarcznych. Wielokrotnie przebudowywane założenie (stan współczesny z 2 poł. XIX w.) dziś okazale prezentuje się na wzgórzu nad szosą, a jego park warto objechać dla wiekowych dębów i lip. Było tu kiedyś ważne centrum życia artystycznego i odrobinę dawnej szlacheckiej atmosfery poczujemy i dziś…

Z Wiśniowej wróćmy na prawy brzeg Wisłoka i dokończmy trasę w stronę Frysztaka i Winnicy Sztukówka. W winnicy odbywają się comiesięczne wydarzenia pełne muzyki, rzemiosła i sztuki, zawsze w dobrym guście i o pełnej spokojnego luzu atmosferze. Bywają na nich też inne winnice Podkarpacia ze straganami, więc nie wahajmy się zarezerwować miejsca.

Etap 6: Drewno na bis i przez góry do Jasła

Lubla – Bieździedza – Jasło

Ostatni etap to dwa piękne motywy sakralne. Najpierw urocza kapliczka na grzbiecie wzgórza, którą miniemy w drodze ze Sztukówki. Miejsce doskonale zdjęciowo-instagramowe. Potem zaś kościół drewniany św. Mikołaja w Lubli, który góruje nad doliną i przyciąga wzrok już z dalekich wzgórz.

Budowla ta pochodzi z XV w. i była przebudowywana w XVII w. Wewnątrz znajdziemy piętnastowieczny gotycki obraz Misericordia Domini, kilka zabytkowych kaplic i krucyfiks z XVII w. na belce tęczowej.

Droga z Lubli to albo bardzo niebezpieczny przejazd drogą powiatową nr 988 przez Warzyce (duży grzbiet z podejściem i długi zjazd) lub bezpieczny ze względu na mały ruch powrót przez nadjasielskie wzgórza do Bieździedzy, gdzie gościliśmy w etapie pierwszym.

Podsumowanie

Całość trasy nadaje się zarówno na rower trekkingowy jak i szosowy. W 100% szlak prowadzi drogami i dróżkami asfaltowymi, gdzieniegdzie gorzej utrzymanymi lub posypanymi żwirem. Kto kocha lekką jazdę z minimum bagażu, może wybrać się bikepackingowo na rowerze typu gravel, ale pojemne sakwy mogą okazać się przydatne do transportu wina z gościnnych winnic.

Baza noclegowa jest przyjazna i na koniec etapu 4 obejmuje takie miejsca jak:

Ranczo Chmurówka, Brzeziny (koło Winnicy Vetus)
Hotelik Midas, Strzyżów
Agroturystyka „Zacisze”, Łętownia
Agroturystyka „Zielony Gaj”, Łętownia
Zajazd Magyar, Wyżne

Read more…

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

0 komentarzy

Wyślij komentarz