Wyruszając z Jasła na dwa dni rowerowej przygody na Pogórzu Strzyżowskim, przygotujmy się na malowniczą trasę z przewyższeniami dla odważnych. Będą odcinki w dolinach rzek, ale też odważne przecięcia grzbietów i miasteczka na wzgórzach. Okolica z każdym kilometrem ukazuje oblicza dawnej wsi i cieszy dziewiczą przyrodą w gęstych lasach i na widokowych łąkach. Proponowana trasa posłuży w sam raz na weekend i pozwoli odwiedzić aż cztery winnice, gdzie przyjrzymy się winoroślom i spróbujemy win.

Trasa na 2 dni niespiesznej jazdy; więcej trasy w dniu pierwszym, bądź opcja wyrównania odległości w obu dniach.

Winnice: Jasło, Vetus, Spotkaniówka, Sztukówka

Atrakcje: widok na Jasło, kościoły drewniane w Gogołowie i Lubli, schrony kolejowe Hitlera w Stępinie i Strzyżowie, dom rodziny Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, drewniana pierzeja rynku w Czudcu, oryginalna zabudowa miasta Strzyżowa, cmentarz wojenny w Jazowej, pałac w Wiśniowej, kościół drewniany w Lubli

Trudność: 8/10.

Długość i Przewyższenia dzień 1: 86 km, 1630 mw górę, 1642 m w dół

Długość i Przewyższenia dzień 2: 44 km, 777 m w górę, 777 m w dół

Dzień 1 Wyprawy

Etap 1: Winnica w samym mieście i zaczarowany las

Masyw Babiej Góry nad Jasłem

Wyjazd od jasielskiego rynku poprowadzi nas przez most na Jasiołce i fragment szosy nr 73 na ulicę Na Kotlinę. Po krótkiej wspinaczce, u szczytu wzgórza zobaczymy pomnik Chrystusa Króla, wersję przypominającą nieco o tym z Głowy Cukrowej w Rio de Janeiro, ale znacznie mniejszą i ze złotymi elementami. Tuż obok Chrystusa rozciąga się Winnica Jasło z widokiem na miasto i przydatnymi oznaczeniami szczepów, byśmy wiedzieli, czy sfotografować się przy ulubionym Seyvalu czy może Cabernet Cortis.

Za pomnikiem i winnicą trasa prowadzi dalej na Bieździedzę przez zaczarowany las pełen powyginanych wiekowych buków i sosen. To masyw Babiej Góry, tajemniczo dominującej północną stronę Jasła. Dalsza droga to mała malownicza dolina, z której wspiąć się należy na kolejny grzbiet po wyjątkowym stromym podjeździe z widokiem na Pogórze. Nie martwmy się – zaraz czeka równie efektowny zjazd.

Etap 2: Drewniany kościół i schron kolejowy z betonu

Gogołów – Stępina

Na szczycie kolejnego grzbietu, jadąc żółtym szlakiem, miniemy restaurację z winiarnią Trzy Siostry i zjedziemy po 16% nachylenia do Gogołowa, gdzie czeka drewniany kościół św. Katarzyny z XVII w. Wnętrze jest barokowe, zdobne i rzadko otwarte do zwiedzania.

Z Gogołowa poprowadzi dalej oznaczony szlak rowerowy – w górę na grzbiet i w dół w stronę doliny Stępinki do miejscowości Stępina. Przy zjeździe z grzbietu miniemy charakterystyczną pogórzańską dolinę rzeczki, która przebija się między stokami i zostawia zielone obszary rozlewowe.

W samej Stępinie czeka na nas wyjątkowy zabytek – schron kolejowy Adolfa Hitlera zbudowany w 1940-41 r. na potrzeby kwatery głównej „Anlage Süd”. To tutaj, w czterystumetrowym betonowym tunelu, spotkał się Adolf Hitler z włoskim Duce, Benito Mussolinim, 27-28 sierpnia 1941 r. Były tutaj też lotnisko i drewniana willa dla notabli, a bieg Stępinki specjalnie zmieniono. Dziś miejsce jest otwarte do zwiedzania, wyposażone w oświetlenie i tablice informacyjne z opowieścią o historii miejsca.

Uzupełnieniem dla schronu kolejowego w Stępinie będzie tunel schronowy Hitlera w Strzyżowie, pod Górą Żarnowską. Zatrzymał się tu pociąg sztabowy Hitlera „Amerika” w sierpniu 1941 r. Tunel również jest udostępniony do zwiedzania, możemy więc podjechać tam pod koniec etapu 4.

Etap 3: Dziewicze pola i lasy – esencja pogórza

Góra Chełm – Winnica Vetus – Wielopole Skrzyńskie

Ze Stępiny trasa wiedzie nas pod Górę Chełm z dziewiczym rezerwatem przyrody i skałkami. Za grzbietem roztaczają się wyjątkowe widoki na bezkresne pola pszenicy i pokryte lasem wzgórza. Wśród nich usytuowała się Winnica Vetus, miejsce bardzo fotogeniczne i gościnne.

Spróbujmy tutejszych win o imionach celtyckich dziewcząt, zwłaszcza lekko musującego Seyvala, i pojedźmy dalej w stronę Wielopola Skrzyńskiego. W tym gminnym centrum regionu mieszkał jako dziecko Tadeusz Kantor, a jego dom za kościołem parafialnym przerobiono dziś na otwarte od środy do niedzieli muzeum. Zastaniemy zadbany ogród i ciekawą kolekcję skupioną wokół rodziny dramatopisarza.

W Wielopolu znajdziemy też takie dogodności jak niepozornie ulokowana, ale serwująca dobre, nowoczesne jedzenie Gospoda Wielopole (opodal Rynku) i bankomaty PKO oraz lokalnego Banku Spółdzielczego.

Etap 4: Do Strzyżowa i winnica wśród wzgórz

Czudec – Winnica Spotkaniówka – Strzyżów

Ostatni etap pierwszego dnia to przejazd dość ruchliwą drogą pomiędzy Wielopolem Skrzyńskim a Strzyżowem. Po drodze zahaczymy o ciekawą miejscowość Czudec (najpierw czeka nas pokonanie pasma gór…). Mamy tam piękną drewnianą zabudowę rynku (cała pierzeja jest autentyczna!) i barokowy kościół.

Dalej, na południe, poprowdzi nas dolina Wisłoka – bardzo malownicza w swoich różnych odcinkach i warta osobnej wycieczki w stronę Rzeszowa. Przed zjazdem do Strzyżowa odwieźmy Winnicę Spotkaniówka dla tutejszych czerwieni, rok w rok doskonalszych i na pewno jednych z lepszych w Polsce.

Sam Strzyżów to historyczny układ miasta i nisko zabudowany rynek, kościół parafialny z XV w. i synagoga z XVIII w. Kilka budynków imponuje swoimi dzięwiętnasto- i wczesnodwudziestowiecznymi fasadami, a zobaczyć warto także dwór Dydyńskich z XVIII w. z tymczasowym Muzeum Ziemi Strzyżowskiej. Jest też osobny zespół pałacowy Wołkowickich ze starym parkiem krajobrazowym i drugi kompleks dworski, 8 km na południe od miasta, w Żyznowie.

W Strzyżowie można zatrzymać się w centralnie położonym Hoteliku Midas lub spokojniejszych agroturystykach w dolinie ze stokiem narciarskim – Łętowni. Latem na rynku stoją ogródki, nie brakuje też bazy zakupowej do wykorzystania przed kolejnymi etapami wycieczki.

OPCJA KRÓTSZEJ TRASY (wyrównanie odległości w dniach): Jeśli trasa wyda nam się za długa na jeden dzień z atrakcjami, spróbujmy ominąć Czudec i pojechać wprost do Strzyżowa z Wielopola Skrzyńskiego. Wizytę w Winnicy Spotkaniówka, położonej nad Strzyżowem, możemy odłożyć do poranka następnego dnia!

Dzień 2 Wyprawy:

Etap 5: Dawna dworska świetność znów opowiada historię w Wiśniowej

Strzyżów – Wiśniowa – Winnica Sztukówka

Wyjazd ze Strzyżowa to południowa strona Wisłoka, wzgórza i brzozowe aleje. Napotkamy kilka starszych bogatych gospodarstw wiejskich o ładnych budynkach i ucieszymy się widokiem na okoliczne wzgórza i pola. Przejazd przez Gbiska i Jazową doprowadzi nas do Wiśniowej.

Wiśniowa szczyci się okazałym pałacem Mycielskich z dostępnym dziś dla publiki zespołem parkowym i centrum konferencyjnym w zabudowaniach folwarcznych. Wielokrotnie przebudowywane założenie (stan współczesny z 2 poł. XIX w.) dziś okazale prezentuje się na wzgórzu nad szosą, a jego park warto objechać dla wiekowych dębów i lip. Było tu kiedyś ważne centrum życia artystycznego i odrobinę dawnej szlacheckiej atmosfery poczujemy i dziś…

Z Wiśniowej wróćmy na prawy brzeg Wisłoka i dokończmy trasę w stronę Frysztaka i Winnicy Sztukówka. W winnicy odbywają się comiesięczne wydarzenia pełne muzyki, rzemiosła i sztuki, zawsze w dobrym guście i o pełnej spokojnego luzu atmosferze. Bywają na nich też inne winnice Podkarpacia ze straganami, więc nie wahajmy się zarezerwować miejsca.

Etap 6: Drewno na bis i przez góry do Jasła

Lubla – Bieździedza – Jasło

Ostatni etap to dwa piękne motywy sakralne. Najpierw urocza kapliczka na grzbiecie wzgórza, którą miniemy w drodze ze Sztukówki. Miejsce doskonale zdjęciowo-instagramowe. Potem zaś kościół drewniany św. Mikołaja w Lubli, który góruje nad doliną i przyciąga wzrok już z dalekich wzgórz.

Budowla ta pochodzi z XV w. i była przebudowywana w XVII w. Wewnątrz znajdziemy piętnastowieczny gotycki obraz Misericordia Domini, kilka zabytkowych kaplic i krucyfiks z XVII w. na belce tęczowej.

Droga z Lubli to albo bardzo niebezpieczny przejazd drogą powiatową nr 988 przez Warzyce (duży grzbiet z podejściem i długi zjazd) lub bezpieczny ze względu na mały ruch powrót przez nadjasielskie wzgórza do Bieździedzy, gdzie gościliśmy w etapie pierwszym.

Podsumowanie

Całość trasy nadaje się zarówno na rower trekkingowy jak i szosowy. W 100% szlak prowadzi drogami i dróżkami asfaltowymi, gdzieniegdzie gorzej utrzymanymi lub posypanymi żwirem. Kto kocha lekką jazdę z minimum bagażu, może wybrać się bikepackingowo na rowerze typu gravel, ale pojemne sakwy mogą okazać się przydatne do transportu wina z gościnnych winnic.

Baza noclegowa jest przyjazna i na koniec etapu 4 obejmuje takie miejsca jak:

Ranczo Chmurówka, Brzeziny (koło Winnicy Vetus)
Hotelik Midas, Strzyżów
Agroturystyka „Zacisze”, Łętownia
Agroturystyka „Zielony Gaj”, Łętownia
Zajazd Magyar, Wyżne