Chemia wina

z katarzyną korzeń

Terminy 2023-2024

Nasze szkolenie organizujemy dla grup od 10 os. w dogodnym terminie. Zapytaj nas już dziś, kiedy możemy wspólnie zacząć się uczyć!

Warsztat 1: Z kieliszkiem po polsce

Warsztaty degustacyjne

Dawna i najnowsza historia uprawy winorośli i produkcji wina w Polsce. Charakterystyka aktualnego stanu polskiego winiarstwa. Specyfika produkowanych win – w nawiązaniu do degustowanych etykiet. Charakterystyka najważniejszych regionów winiarskich z uwzględnieniem najważniejszych przykładów producentów. Specyfika kulturowa polskiego winiarstwa. Enoturystyka krajowa. Największe imprezy i festiwale winiarskie. Polska kuchnia + polskie wino (z wykorzystaniem serwowanych przykładów). Potencjał łączenia regionalnego jedzenia z lokalnymi winami.

Elementy eno-sensoryki i neuroenologii. Chemia wina.

Degustacja:

8 polskich win

Przekąski na bazie polskich produktów + naturalne pieczywo + dodatki degustacyjne (smaki podstawowe).

Czas trwania warsztatów 2 – 3 godzin. 

Warsztatom towarzyszy prezentacja multimedialna.

Warsztat 2: WINE&FOOD Z POLSKIM WINEM

Warsztaty sensoryczne

Celem warsztatów jest poznanie specyfiki smaków i aromatów wina i jedzenia oraz poznanie własnej sensoryki, co ma doprowadzić do poprawienia umiejętności świadomego degustowania – czerpanie większej przyjemności z tego co jemy i pijemy.

Warsztaty obejmują:

– teorię: techniczne podstawy degustacji, specyfika fizyko-chemiczna wina i jej pływ na aromat i smak, geneza smaków i aromatów w winie, specyfika fizjologiczna ludzkiej sensoryki, czynniki wpływające na odbiór degustacyjny wina, podstawowe zależności w łączeniu wina i jedzenie

– ćwiczenia i przykłady praktyczne: degustacja wina solo i z produktami reprezentującymi podstawowe smaki (słodki, kwaśny, gorzki, ostry, słony), degustacja wina z produktami reprezentującymi smaki i aromaty zawarte w winie, degustacja wina ze specjalnie dobranymi przekąskami lub daniami.

Oba powyższe elementy są ze sobą powiązane i realizowane równolegle.

Na warsztatach przedstawiana są także podstawowe informacje specyfice polskich win i winiarstwa.

Degustacja:

6 polskich win

Przekąski na bazie polskich produktów + naturalne pieczywo + dodatki degustacyjne (smaki podstawowe).

Czas trwania warsztatów 1 – 2 godzin.

Warsztatom towarzyszy prezentacja multimedialna.

Prowadząca: Katarzyna Korzeń

Katarzynę Korzeń zna każdy, kto słyszał o polskim winiarstwie. To ekspert w dziedzinie enosensoryki, promotor polskiego wina, autorka pięknej publikacji „Polskie wino: ludzie, miejsca, historie”. Była pionierką enoturystyki w Polsce wraz z Winnicomanią.

Dla nas prowadzi warsztaty przybliżające chemię wina i polskie winiarstwo.

Plan warsztatów

Dokładny plan warsztatów dostosujemy do Twoich potrzeb. Lokalizacja, godziny i transport – wszystkim się zajmiemy tak, żeby Twoje doświadczenie polskiego wina było pełne.

Zapytaj nas już dziś, odpowiemy pełną ofertą!

 

Z Kasią Korzeń wspólnie zakładałyśmy Winnicomanię. Potem Kasia rozwinęła Winnicę Siepietnica i ruszyła w świat warsztatów enosensorycznych. Możecie ją spotkać w całej Polsce, a ostatnio także poczytać jej książkę „Polskie Wino”.

Tatiana Mucha, Winnicomania

W pewnym momencie pomyślałem, że VeloWino powinno także uczyć degustować. Uczyć pić wino ku pełnej satysfakcji. Stąd pomysł warsztatów enosensorycznych i kontaktu z Katarzyną Korzeń. Razem przygotowujemy dla Was warsztat-cud, pełna logistyka i fascynująca opowieść.

Tomasz Steinmetz, VeloWino