VeloWino Słońce i Wiatr

Posmakuj wina u bram krakowa

Terminy 2022

To wycieczka jednodniowa. Jeśli dasz nam znać wcześniej, zorganizujemy ją dla Ciebie w dogodnym terminie.

Zaczynamy już od grup 4-osobowych!

Do zobaczenia na trasie.

Cena i szczegóły

Typ wycieczki: bez przewodnika (plik GPX i mapa do dyspozycji) / z przewodnikiem opcjonalnie.

Czas trwania: 1 dzień

Start: Zwierzyniecka 30, godz. 09:00, termin do uzgodnienia

Dzienny dystans: ok. 50 km

Poziom trudności: prosty do średnio-zaawansowany, szlaki rowerowe, asfalt i szutr

Ceny:

z przewodnikiem – 310 zł
self-guided – 210 zł (plik GPX)

wypożyczenie roweru – 60 zł

W cenie wliczone są: degustacja z przekąskami w Winnicy Słońce i Wiatr, odpowiednio przewodnik bądź plik GPX.

W cenę nie są wliczone: ewentualne zakupy w winnicy, rozszerzenie degustacji.

Opis wycieczki

Trafiliście do Krakowa na kilka dni. W winebarze usłyszeliście o polskich winach i temat wydaje się ciekawy? Dołączcie do nas na spokojnej wycieczce rowerowej z degustacją w winnicy pod samym Krakowem.

Zabierzemy Was do Winnicy Słońce i Wiatr. Po drodze cappuccino break w pięknym zamku w Korzkwi. Przejażdżka nie jest trudna, ledwie kilka znaczących podjazdów, ale jakie widoki!

Spędzimy cały dzień na szlaku wśród wzgórz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zahaczając o zamek w Korzkwi, kościół neogotycki w Smardzowicach i eklektyczny dwór w Cianowicach. Widoki gwarantowane.

W środku dnia degustacja w Winnicy Słońce i Wiatr. Na świeżym powietrzu w altanie. Będzie schronienie od deszczu, sala degustacyjna, jeśli aura wypowie posłuszeństwo.

Całą trasę przejeżdżamy rowerem, to około 40 km. To rozwiązanie idealne na jednodniowe urozmaicenie pobytu w Krakowie. 

Będzie okazja, co rzadkie w światowej enoturystyce, spotkać samego winiarza, Katarzynę Fluder, która zabierze nas do winiarni i wprowadzi do winiarstwa

Winnica prowadzi sprzedaż – będzie możliwość uzupełnić Wasze zapasy wyśmienicie mineralnych win jurajskich. Ile tylko udźwigniecie!

Winnica Słońce i Wiatr.

Atrakcje turystyczne:

  • Zamek w Korzkwi
  • Dwór w Cianowicach
  • Kościół w Smardzowicach
  • Widoki na jurajskie wzgórza
  • winnica wśród pól i kapliczek
Menu degustacji
Degustacja w Winnicy Słońce i Wiatr:
  • 4 kieliszki wina z Winnicy Słońce i Wiatr: białe i czerwone; także wina naturalne!
  • zestaw przystawek: serki kozie, chleb, oliwa, winogrona, oliwki, woda

Plan wycieczki

Dzień 1

W trakcie naszego 1-dniowego wypadu do Winnicy Słońce i Wiatr pojedziemy czerwonym szlakiem z centralnego Krakowa (zbiórka na Zwierzynieckiej 30 o 9.00) aż do Szczodrkowic. Do Waszej dyspozycji będzie przewodnik bądź precyzyjny plik GPX do odczytania w mapy.cz – to w wersji self-guided. W Korzkwi, przy zamku, będzie możliwość postoju na cappuccino break. W sam raz przed największym podjazdem do Smardzowic. Tam z kolei czeka malowniczy neogotycki kościół z cudownym obrazem. 

Koło 13.00 znajdziecie się w Winnicy Słońce i Wiatr, gdzie zwiedzimy winiarnię i posłuchamy opowieści Katarzyny, która z pasją, wraz z całą rodziną, tworzy wino od ponad 10 lat. W winnicy czekać będzie degustacja i gościnna altana.

W drodze powrotnej do Krakowa, inną trasą, zahaczymy o winnicę – podjedziemy do samych winnych krzewów, gdzie będziemy mogli rozłożyć na chwilę koc i ucieszyć uszy śpiewem skowronków (wyjątkowo liczne!). Dalsza droga powrotna to także fortyfikacje Krakowa w Zielonkach i spokojne nieruchliwe drogi.

Wycieczkę zakończymy koło godziny 18.00.

Mapa

Mapa VeloWino Słońce i Wiatr

„Nasza rodzina robi wino w codziennym pocie czoła. Kochamy tę pracę i najbardziej cieszy nas, gdy wokół wina zbierają się goście. Ziemia tutaj jest piękna, prosi wręcz o naturalną uprawę (mamy certyfikaty „Bio”). Sami też jeździmy rowerami i wiemy, że to największa radość pod słońcem. 😉 „

Katarzyna Fluder, Winnica Słońce i Wiatr

„Czemu by nie urozmaicić pobytu w Krakowie o mały rowerowy wypad? Okolice są przepiękne –  wzgórza i winnice. Po drodze na naszym małym VeloWino też kilka perełek architektury (kościółki i dwory). Trasa do pokonania dla każdego, a wina warte degustacji – małe naturalne cudeńka. W drogę? „

Tomasz Steinmetz, VeloWino

Co opowiadają wzgórza Jury i okoliczne winnice?

Jakich win z tutejszych piwnic można spróbować?

Wina z Winnicy Słońce i Wiatr wszystkie mają certyfikaty biologicznej uprawy. Spróbujcie czerwonego Leona Millot na dzikich drożdżach po nowe ciekawe doświadczenie w polskim winiarstwie albo zwiewnego (i zmiennego w zależności od warunków atmosferycznych, wierzcie!) Seyvala Blanca. Na tych winach nie sposób się zawieść. Będą i te cięższe na zimowy wieczór i lżejsze na letni taras i słońce.

Jak przemieszczać się rowerem w okolicy?

Na VeloWino Słońce i Wiatr szlak prowadzi w większości asfaltowymi drogami. Są odcinki gruntowe i szutrowe, zwłaszcza na początku przy wyjeździe z miasta Krakowa. Zdecydowana większość trasy to jednak spokojna jazda wśród wzgórz i małych miejscowości. Będziecie zachwyceni ładną zabudową. Zapytajcie nas o mapę – chętnie przekażemy charakterystyki odcinków.

Jakie historie kryje podkrakowska Jura i okolice?

Cała Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar dawnego morza. Stąd znajdziecie tu w skałach amonity i trylobity, świadków epoki sprzed milionów lat. 

Historycznie ziemie te powiązane były z Krakowem i śląskim pograniczem, a w okresie zaborów tu przypadała granica Republiki Krakowskiej, potem Galicji, i Cesarstwa Rosyjskiego. Pomyślelibyście, że do pobliskiego Ojcowana odpoczynek przyjeżdżali dygnitarze cara? 

Jakie szlaki poprowadzą mnie na północ od Krakowa?

Trasa wiedzie wygodnym czerwonym szlakiem z Krakowa przez Tonie, Giebułtów i Korzkiew, a dalej, w drodze powrotnej, kolejnym południkowym garbem przez Zielonki. Oznakowanie jest jasne i tylko w krótkich odcinkach trasa wymaga większego skupienia nawigacyjnego.