Krótka wizyta w Krakowie? Zaplanowany “dzień wypadowy”? Pomyśl o odwiedzeniu którejś z winnic pod Krakowem, najlepiej tych w zasięgu kilkudziesięciominutowej wycieczki. Podpowiadamy, do których miejsc najlepiej wybrać się na pół dnia i jak zorganizować taki wypad z Krakowa.
Małopolska to ponad 100 winnic do odwiedzenia. Całkiem sporo z nich znajduje się w zasięgu krótkiej wycieczki z Krakowa, a kilka z nich ma wyśmienitą infrastrukturę do przyjęcia gości. Potrzeba wiaty albo sali kominkowej? A może przestrzeni dla większej grupy? Sprawdź winnice, o których piszemy i wybierz coś dla siebie.
Nasze wpisy opatrzyliśmy informacjami praktycznymi i mini-mapą dojazdu. Dzięki temu zorientujesz się, w którą stronę od Krakowa jechać i jak długa będzie wycieczka. En route!
Winnica Kresy
odległość od Krakowa: 28 km
kierunek: północ od miasta i Ojcowski Park Narodowy
ceny win: 65-150 zł
degustacje i zwiedzanie: od 1 os., cennik na stronie
Winnica położona niedaleko miejscowości Skała, w zasięgu 10 km od Ojcowskiego Parku Narodowego, na pięknym północnym stoku, gdzie kończy się szeroko rozumiany obszar aglomeracyjny Krakowa. Dojazd samochodowy po wygodnej trasie 794 na północ od Krakowa, a rowerzyści mogą obrać czerwony szlak przez Korzkiew i Cianowice.
Winnicę prowadzi od 2007 r. Robert Zięba, winiarz, któremu nigdy dość eksperymentów. Produkuje z zawziętością wina białe, czerwone i pomarańczowe ze szczepów hybrydowych. Spodziewaj się świetnych macerowanych na skórkach kupaży i win jednoodmianowych z solarisa, johannitera, hibernala i seyval blanca. Na czerwienie są rondo i regent.
Do Winnicy Kresy, obok pięknych etykiet win z postaciami z przeszłości, może Cię przyciągnąć doskonała infrastruktura z tarasem na kilkadziesiąt osób, salą kominkową, grillem i minibarem. Liczy się także gościnne podejście – Robert zaprasza na oproiwadzenie i degustację już maleńkie grupy od 1 osoby. Cennik na www.winnicakresy.com.
Jeśli chcesz zorganizować wyjazd do winnicy dla większej grupy firmowej właśnie, w VeloWino chętnie pomożemy ograć wszystko biznesowo i merytorycznie. Skontaktuj się z nami, żeby powierzyć nam całą organizację.
Winnica Zagrabie
odległość od Krakowa: 27 km
kierunek: zachód i opactwo Tyniec
ceny win: 55-70 zł
degustacje i zwiedzanie: kwota minimum degustacyjnego lub grupa 6 os.
Na zachód od Krakowa w miejscowości Rybna czekają dwie bardzo przyjazne gościom winnice: Jura i Zagrabie. Druga z nich położona jest w samej miejscowości, za grabowym lasem (stąd nazwa!) i ma dobry widok na Dolinę Wisły ze specjalnej platformy widokowej.
Winnicę Zagrabie prowadzą Marta i Marek Politowie. Chętnie przyjmują gości na swoich dorocznych eventach i cotygodniowych dniach otwartych z winebarem i oprowadzaniem. W samej winnicy stoi Domek na Winnicy mogący pomieścić na nocleg do 8 osób. Miejsce doskonale nadaje się także na ognisko i długie spacery w wiejskim krajobrazie.
Winnica sprawdzi się świetnie na wieczory panieńskie i kawalerskie z grami terenowymi, mają w tym zakresie duże doświadczenie. Także i my w VeloWino możemy Wam pomóc w organizacji takiego wyjścia dla ekipy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, chwytaj za słuchawkę i dzwoń na infolinię winną do Tomasza: +48 728 758 263.
Szukam pomocy w moich winnych wyjazdach...
Zostaw nam swój kontakt, a my zadzwonimy i pomożemy Ci zorganizować wymarzoną wyprawę do winnic pod Krakowem.
Zagrabie produkuje wina z seyval blanca, solarisa, ronda i regenta. Godne uwagi są róże i rześkie biele. W tak wakacyjnym miejscu dostarczą ci orzeźwienia i pożywki do dyskusji o tropikalnych aromatach.
Infrastruktura winnicy, obok Domku, obejmuje zamykaną wiatę z winebarem i dom gospodarzy z winiarnią, którą można zwiedzać. Wizyta u Marty i Marka trwa zazwyczaj 1,5-2 godziny i można zamawiać świetny catering czy próbować pieczonego przez gosposydnię chleba. W sam raz do miodu z pobsliskiej pasieki (możemy zrobić dla Twojej grupy jego komentowaną degustację!).
Dojazd dla rowerzystów najlepszy przez opactwo w Tyńcu i przeprawę promową w Czernichowie. Samochodem śmigniesz prez Cholerzyn i Czułów, to króka i ciekawa trasa.
Winnica Wieliczka
odległość od Krakowa: 20 km
kierunek: południe i Kopalnia Soli w Wieliczce
ceny win: 100-150 zł, najwyżej oceniona przez nas jakość wina
degustacje i zwiedzanie: od 1 os., wcześniejsze umówienie lub pośrednicy wycieczkowi
Szukając top najciekawszych winnic w Polsce nie sposób pominąć biodynamicznej Winnicy Wieliczka. Tutaj, zaledwie 4 km od Kopalni Soli, w Pawlikowicach koło klasztoru michaelitów, Piotr Jaskóła i Agnieszka Rousseau od ponad 10 lat prowadzą gospodarstwo rolnicze w biodynamicznym systemie. Spodziewajcie się upraw pszenicy płaskurki, konopii siewnych, kilku maleńkich krów rzadkich ras i sadów jabłoni.
To dobre miejsce do odwiedzenia wraz z wizytą w Kopalni Soli. Winnica ma otwarty w godzinach pracy winebar, a grupy przyjmuje w wielkim i dobrze przygotowanym namiocie w winnicy. Widok na Dolinę Wilgi gwarantowany – stok jest przepięknie położony i oferuje super przestrzenie do gier, ognisk, pikników i spacerów. Uwaga! Najpierw spacerujemy przez las, gdzie według legend może straszyć.
Biodynamiczne wina z Winnicy Wieliczka to minimum interwencji w naturę i priorytet dany jakości winogron. Nic się nie nadrabia w winiarni, a doświadczenie najbardziej uhonorowanej polskiej enolożki pani Agnieszki Rousseau to gwarant jakości. Wina wytwarza się ze szczepów szlachetnych, które świetnie udają się na dużej wysokości. To pewnie najwyżej na tej szerokości geograficznej rosnący merlot. Ale także riesling, chardonnay, pinot gris i pinot noir.
W pobliżu winnicy jest świetny parking, ale rowerzystom z Krakowa może być trudno dojechać, jako że do dziś Wieliczka nie dorobiła się dobrego połączenia ścieżkowego z Krakowem. Próbujcie busów i pociągów z Centrum.
W każdym wypadku to miejsce warte odwiedzenia ze względu na ludzi i ich szalony pomysł. Wina przerosną wszelkie oczekiwania, nie na darmo serwują je najlepsze krakowskie restauracje i winebary.
Winnica Novi
odległość od Krakowa: 25 km
kierunek: północ i Ojcowski Park Narodowy
ceny win: 65 zł
degustacje i zwiedzanie: minimum degustacyjne i większe grupy
Wspaniały zespół pałacowo-parkowy w Cianowicach zaprasza do usytuowanej w nim winnicy prowadzonej przez Marcina Adamowicza. Pałac Dobieckich z XIX w., według projektu Teodora Talowskiego zwanego galicyjskim Gaudim, jest w pełni odrestaurowany i zaprasza na imprezy zorganizowane.
Na odwiedzających czeka wizyta w nowoczesnej winiarni, spacer wśród kwiatów i drzew ogrodu i degustacja win na świeżym powietrzu. Dojazd jest prosty i podobne jak do Winnicy Kresy. Służy droga nr 794 do Skały, z której należu zjechać na zachód w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego (3 km stąd!).
Winnica Novi słynie z kolorowych pet-natów oraz udanych solarisów i johanniterów. 3 ha winnicy są zaraz obok parku pałacowego i jesienią można tam pobuszować w ramach zaproszeń gospodarzy na winobranie. Latem zdarzy się nieraz piknik czy impreza z orkiestrą dętą – najlepiej śledzić wydarzenia na winnicowym facebooku.
Zwiedzanie Winnicy Novi można świetnie połączyć z Ojcowskim Parkiem Narodowym i zamkiem w Korzkwi – wszystko w zasięgu kilku kilometrów i świetny materiał na dzień u bram Krakowa. Obowiązuje minimum degustacyjne dla mini-wizyt i ceny od osoby dla większych grup. Świetnym pomysłem będzie zatrzymanie się w tutejszej agroturystyce i korzystanie z okolicznych atrakcji oraz wizyt w mniejszych pobliskich winniczkach jak Słońce i Wiatr czy Amonit.
Winnica Jura
odległość od Krakowa: 30 km
kierunek: zachód i Zamek Tenczyn
ceny win: 100-150 zł
degustacje i zwiedzanie: niedzielne otwarte pikniki i zwiedzania lub grupy zorganizowane
Do miejscowości Rybna na zachód od Krakowa warto zawitać ze względu także na drugą winnicę (pisaliśmy już o Zagrabiu), położoną na pięknej skarpie w zachodniej części wsi. Widok na Dolinę Wisły jest oszałamiający, króluje poczucie przestrzeni i zachwyt nad dobrze wpasowaną w krajobraz infrastrukturą.
Do naszej dyspozycji jest olbrzymia sala imprezowo-spotkaniowa z barem, oranżeria i wielkie przestrzenie winnicy. Winiarni jest ulokowana w piwnicy ultranowoczesnego budynku i czeka na zwiedzanie, najczęściej prowadzone przez samego właściciela Marcina Miszczaka.
Kompleks otwarty jest na wizyty większych grup (w VeloWino chętnie pomożemy w organizacji wypadu) i niedzielne pikniki w sezonie. Na stronie Winnicy Jura można kupić bilety i dowiedzieć się o sprzedawanych winach.
Zarezerwuj wycieczkę z winnym przewodnikiem!
Przyjrzyj się naszej ofercie wypraw i wyrusz do winnic pod Krakowem.
Spotkamy tu ponownie szczepy hybrydowe (solaris, johanniter), ale także legendarnego pinot noira. Winnica Jura produkuje i w nowej fali (pet-naty) i w klasycznej (hojna beczka). Nad krzewami unoszą się myszołowy (błogosławieństwo przeciw szpakom), a nad całym miejscem atmosfera “wielkiej winnicy”, rodem może z Kalifornii.
Naszym zdaniem wizytę w Winnicy Jura najlepiej połączyć z wpadnięciem do Winnicy Zagrabie i spacerem w pobliskim rezerwacie Zimny Dół oraz ruinach Zamku Tenczyn z XVI w. To tam, u kanclerza Tenczyńskiego, gościł Mikołaj Rej i polscy poeci renesansu.
Winnica Srebrna Góra
odległość od Krakowa: 8 km
kierunek: zachód, Bielany i Tyniec
ceny win: 50-100 zł
Degustacje i zwiedzanie: indywidualnie i grupowo, 90 zł, 1,5-2 godz.
Winnica w obrębie dużego miasta? I to nie Wiedeń? Jak najbardziej. Kraków zaprasza do Winnicy Srebrna Góra w zachodniej części miasta. Wygodny dojazd autobusem miejskim, obszerny parking i strefa przyjmowania gości u stóp wzgórza, na którym w XVII w. ulokowano klasztor kamedułów na Bielanach. Sama winnica korzysta z pomieszczeń klasztornych – właściciele ulokowali tam winiarnię, która w związku z tym pozostaje poza zakresem zwiedzania.
Na grupy czeka obszerny, malowniczy pawilon degustacyjny otoczony winoroślą, na pojedynczych odwiedzających sklep i altana. To świetne miejsce na podkrakowski spacer. Winnica liczy sobie 28 ha i jest jedną z największych w Polsce, a z pewnością największą w Krakowie i okolicach. Produkcja wina pochodzi ze szczepów takich jak riesling, chardonnay, pinot gris, gewürztraminer, pinot noir, zweigelt, regent i seyval blanc. Na stronie winnicy znajdziesz nawet mapę nasadzeń!
Panowie Mirosław Jaxa Kwiatkowski i Mikołaj Tyc, założyciele Winnicy Srebrna Góra, z radością nawiązują do tradycji upraw wina pod Krakowem. Mówią o klasztorze kamedułów i benedyktynów w Tyńcu, a ich przewodnicy (w tym niezawodny Szymon Gatlik) z dumą pokazują popiersie św. Urbana, patrona winiarzy, ustawione wśród winnych krzewów. Winiarski fach jest dla nich zajęciem z pasji, zrodzonym z dziesiątek podróży i wizyt w europejskich winnicach.
Największa winnica w Małopolsce przyjmuje po wcześniejszym umówieniu (5 win w degustacji), także po angielsku, ma też regularne godziny otwarcia dla podróżujących w weekendy. Na naszym velowino.krakow.pl oferujemy krótką i zwięzłą wyprawę rowerową właśnie pod Srebrną Górę, gdzie wraz z przewodnikiem przejedziesz po bulwarach i wałach wiślanych oraz miniesz zalesioną krakowską Wolę. To też świetny sposób na firmowe wycieczki rowerowe z serca Krakowa. Nie będą za długie i mogą skończyć się wystawną ucztą z cateringiem.
Winnica pod Krakowem – pozostałe miejsca
Kraków jest praktycznie otoczony winnicami. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która ma tu swój południowy kres, czekają miejsca usytuowane na marglowych glebach, gdzie rolę gra wapień. Południe to więcej gliny i piasku i oczywiście sól (nawet w podkrakowskim Gaju jest mini winniczka). Tylko wyjeżdżając na wschód trzeba przejechać więcej kilometrów aż w okolice Bochni – Winnica Chronów.
Wśród mniejszych miejsc, gdzie warto pojawić się po wcześniejszym umówieniu wyróżniają się:
- Winnica Słońce i Wiatr – najlepsze znane nam czerwone wina z leon millot i marechal foch.
- Winnica Zagardle – wielokrotnie nagradzane „czerwienie z psem na etykiecie”, altana, piwnica degustacyjna, przestrzeń spacerowa. Rzut kamieniem od Winnicy Kresy.
- Winnica Przybysławice
- Winnica Św. Jana
- Winnica Amonit
- Winnica Goja
Na szczególną uwagę zasługuje nowa Winnica Tyniec na tym samym stoku, gdzie XI-wieczni mnisi po raz pierwszy w małopolskim księstwie uprawiali winorośl. Działka jest piękna, szykuje się infrastruktura (2024 – w budowie, to też data pierwszego rocznika z winnicy) i leży niedaleko tynieckiego opactwa benedyktynów. W pobliskich lasach do dziś odkrywa się pędy winorośli pozostałe po upadłej winnicy klasztornej. Kibicujemy właścicielowi Winnicy Tyniec przy przeprowadzaniu analiz ampelograficznych – będzie warto!
Zobacz wszystkie winnice pod Krakowem z przewodnikiem!
Wszystkie opisane winnice to historie ich gospodarzy i różne poziomy winiarstwa. Naprawdę nie brakuje dobrego wina. Jesteśmy przekonani, że warto odkrywać, co kryją i poświęcić czas na odwiedzenie ich wszystkich. Enoturystyka w Małopolsce kwitnie – świetnie funkcjonuje Małopolski Szlak Winny (organizowany przez Gorczańską Organizację Turystyczną), winnice współpracują w ramach stowarzyszeń. Jeśli szukasz pomocy w dostaniu się do winnic pod Krakowem, potrzebujesz przewodnika w degustacji albo po prostu kierowcy, skontaktuj się z nami w VeloWino.
Pomagamy dziać się winnym przygodom, organizujemy rajdy rowerowe i promujemy wina spod Krakowa! Znajdziemy busa dla Twojej grupy, dostarczymy przewodników winnych, umówimy wszystkie wizyty. Mamy też rowery na wynajem (elektryki!) i opracowane szlaki.
Ruszamy?
Tomasz Steinmetz, przewodnik winny, Kraków
tomasz@velowino.pl
+48 728 758 263
Napisz do VeloWino!
Odezwiemy się z masą ciekawych propozycji na wycieczki do winnic pod Krakowem.
0 komentarzy