Przewodnik winny – jaki powinien być? 8 cech, które poprowadzi Cię do niezapomnianych degustacji

Written by Tomasz

19/12/2022

Winne podróże to twój konik. Nieraz przekopywałeś się przez grube atlasy i przewodniki, żeby dograć plan wycieczki idealnej. A co gdyby pomógł ci winny przewodnik? Jaki powinien być towarzysz wycieczki do winnicy, żeby twoje wspomnienia mogły spokojnie obracać się wokół smaków, zapachów i widoków, a nie spraw organizacji? Opisujemy doskonałego winnego przewodnika. Jak ten z VeloWino.

Wiele współczesnych biur podróży ma w swoich ofertach wizyty w winnicy i podróż przez winne regiony. Często zatrudniają pilotów i przewodników, ale czy zawsze są to osoby, których doświadczenie oparte jest w większości o winną branżę? Najczęściej odpowiedzią będzie „nie”.

Dlatego tak cenna jest możliwość wynajęcia przewodnika winnego, czyli osoby związanej nierozłącznie z winem i krajoznawstwem, która dodatkowo potrafi się dzielić wiedzą. Czy to tour po winebarach Krakowa czy zwiedzanie winnicy w Sandomierzu, przewodnik winny będzie przygotowany i będzie mówił z doświadczenia. A to potrafi zrobić różnicę jak w reklamie pewnego popularnego polskiego piwa…

Przewodnik winny

Dziś przyglądamy się, jaki powinien być winny przewodnik. Wymieniamy osiem cech i dorzucamy kilka bonusowych wyróżników. W VeloWino zawsze staramy się, żeby nasi przewodnicy sprostali takim wymaganiom.

Kim jest przewodnik winny?

Przewodnik winny to osoba, która prowadzi wycieczki do winnic albo miejskie toury po winebarach, czerpiąc ze swojej wiedzy o winie i oglądanych miejscach. Zarówno ja, jak i nasi przewodnicy z VeloWino, żyjemy winem codziennie i to pozwala nam dorostać do tytułu WINNEGO przewodnika.

Pracujemy dla winnic, odwiedzamy winne przybytki, degustujemy w domach i spotykamy ludzi z branży oraz zainteresowanych pasjonatów. Mamy certyfikacje językowe, winiarskie i doświadczenie przebycia winnych szlaków w całej Europie.

Przewodnik winny to, mówiąc z angielska, „facylitator”. Działa jak twoje ułatwienie w przeżywaniu przygody w trasie, w degustacji i organizacji. Opowie, doradzi, rozweseli i załatwi trudną logistykę. Żeby być kimś takim trzeba mieć kilka nieodzownych cech i umiejętności. Zobacz, na co zwracamy uwagę w VeloWino u przewodnika winnego.

Zapisz się do newslettera i pobierz ebooka!

Dołącz do społeczności ludzi kochających wino i przewodników winnych. 😉

Bądź na bieżąco z informacjami o wycieczkach i czytaj velowinowe artykuły już w dniu publikacji.

Otrzymasz od nas darmowego ebooka o WINNICACH SANDOMIERZA.

1. Otwartość na ludzi i potrzeby

Z przyjaznym usposobieniem i zrozumieniem dla różnorodności świata przewodnik winny może zawojować świat z każdą grupą. Będzie potrafił dostosować się do poziomu wiedzy uczestników wycieczki, załapie poczucie humoru i podzieli się szczerze tym, co mu w sercu gra.

Otwartość i mądrość rodem z dawnych baśni to cnota kardynalna przewodnika winnego. Na tym polu zdaje się łączyć nowoczesny HR z arystotelejskimi cnotami obywatela republiki.

2. Wiedza o winie i winnicach

Niezależnie od osobowości, przewodnik winny powinien pracować nad zasobem wiedzy. Skoro ma opowiadać o winie i winnicach, dobrze, żeby jego poziom był mniej więcej średniozaawansowany. Wykryje wtedy fermentację malolaktyczną w jakiejś bieli, opowie ciekawostkę o właścicielu winnicy, wytłumaczy zawiłości biodynamiki.

Gdy uda mu się to osiągnąć, własną pracą i nauką, może nawet zbliżyć się do poziomu eksperckiego, studiując enologię, zdająć WSET 4 czy zdobywając krajowe tytuły winnych ekspertów.

Wiele z tej wiedzy przychodzi z czasem i jest rezultatem lat pasji. W VeloWino mamy zawsze wyrozumiałość dla osób na każdym etapie ścieżki i pomagamy im się uczyć.

Jura!Sic! Zestaw win

3. Dobra sensoryka – „czy to aby szparagi? A może kocia kuweta?”

Przewodnik winny to nie sommelier czy enolog, ale z pewnością łączy cechy obu, zabierając je na bardziej towarzyski i turystyczny poziom. Bez praktycznej umiejętności rozróżniania aromatów i smaków nie da się postąpić w winnej wiedzy, a co za tym idzie skutecznie nią dzielić.

Przewodnik winny podpowie, że Sauvignon Blanc może mieć aromat szparagów albo, jeśli wolicie, kociej kuwety. Przypomni o buraczaności niektórych Regentów albo wytłumaczy, że tu jabłko jest pieczone. W 220 stopniach… 😉

Dlatego w VeloWino ćwiczymy naszych przewodników niczym sommelierów, bawiąc się w zagadki degustacyjne, porównania i wspólne wypady na wino.

4. Wiedza krajoznawcza

Na wycieczkę do winnicy nie jedziesz przecież w oderwaniu od miejsca i krajobrazu! Potrzebna jest wiedza, co oglądasz, dlaczego to jest, jakie jest, z punktu widzenia historii i geografii, kilka turystycznych ciekawostek.

Przewodnik winny powinien tym sypnąć jak z rękawa, gdy atmosfera odrobinę się rozluźnia. Taka wiedza zaserwowana w przyjazny sposób zostaje na lata. I tu możesz wykorzystać swojego przewodnika jak atlas albo encyklopedię. Spróbuj!

Przewodnik winny Wiedza

5. Zaradność

Sytuacje wycieczkowe zdarzają się przeróżne. Od niezadowolonych członków grupy, przez zawodzącego z punktualnością winiarza po korki na drogach albo wypadki na rowerze. Nie obawiaj się! Przewodnik winny to zawsze gość z garścią rozwiązań i sprawnym telefonem pod ręką.

W VeloWino ma też zaplecze, samochód i wsparcie kolegów po fachu. Zaradności nigdy w nadmiarze, a za nią idzie także gotowość na nieznane sytuacje i sprawność reakcji. Tylko bogowie na Olimpie wiedzą, kiedy przyjdzie nam je testować. ;-D

6. Umiejętności komunikacyjne

Zdolność sprawnego porozumiewania się to ukoronowanie talentu przewodnika winnego. Czy to w grę wchodzi przekazanie wiedzy o degustacji czy dogadanie się z obcojęzycznym kierowcą albo tłumaczenie opowieści winiarza, taki przewodnik będzie na miejscu, kiedy nie zawaha się użyć słów. I to z uśmiechem.

Na wycieczce komunikacja to klucz. VeloWino nosi ich cały pęk. 😉

Grupa przewodnik winny

7. Znajomość języków i języka specjalistycznego

O polskim winie chcą dowiedzieć się Niemcy, Włosi, Francuzi, właściwie cała Europa. O ile piękniej jest ono podane, gdy towarzyszy mu opowieść w ojczystym języku. Angielski to standard komunikacji i zapewne wystarczy dla podstaw wiedzy, ale czy nie lepiej usłyszeć o pełni ciała albo aromatach aronii w swojej własnej mowie? Przewodnik winny z językami to skarb.

W VeloWino staramy się pomóc wszystkim, wynajdując odpowiednie osoby do poprowadzenia grup. Ja sam oprowadzę po angielsku, francusku, włosku czy niemiecku. Anyone interested?

8. Kontakty w świecie winiarskim

Znajomości od wieków pomagają w świecie, który polega na relacjach międzyludzkich. Robimy interesy z osobami, którym ufamy, które poznaliśmy wcześniej i które sprawdziły się we wcześniejszej współpracy. Przewodnik winny ze znajomościami i kontaktami lepiej dobierze winnice, wynegocjuje bonusową butelkę albo wydobędzie extra minutę opowieści winiarza.

Warto obracać się w winnej branźy i my wiemy to w VeloWino – nasz sieć przyjaciół to nasz największy zasób i skarb.

Przewodnik winny Piknik

Co wyróżni dodatkowo winnego przewodnika?

Oprócz ośmiu podstawowych cech i umiejętności należy pamiętać o formalnej stronie przewodnictwa oraz o doświadczeniu. Pierwsza jest wisienką na torcie, druga właściwie czynnikiem decydującym.

Certyfikacja WSET

Obecnie w Polsce istniej wiele możliwości ukończenia londyńskiej certyfikacji WSET w większych miastach kraju. Przewodnik winny może zrobić swojego WSETa w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i kilku innych miastach.

Dla gości certyfikowanego przewodnika będzie to pewność lepszego usystematyzowania wiedzy, nabycia kilku systematycznych umiejętności oceny wina i opanowania odpowiedniego języka. Co okraszone osobistą fantazją może dać rezultat arcyciekawej wycieczki…

Doświadczenie w pracy z winnicami

Przewodnik winny, który zna funkcjonowanie gospodarstw rolniczych produkujących wino i rozumie, że winiarstwo to rolnictwo, o wiele lepiej opowie o życiu winiarza i jego zadaniach. Łatwiej znajdzie też nić porozumienia potrzebną w kontakcie z właścicielem winnicy, przez co lepiej rozegra wizytę dla swoich gości.

Szukaj przewodników z doświadczeniem także w VeloWino – pomożemy Ci znaleźć twojego idealnego!

Doświadczenie w prowadzeniu grup

Na współczesnym rynku turystycznym to dość powszechne doświadczenie, ale my wiemy, że nigdy go za dużo. Umiejętność opanowania większych grup przychodzi wraz z praktyką i jest nieoceniona na wyjazdach integracyjnych czy miejskich wycieczkach oprowadzanych.
Przewodnik winny z doświadczenie ma +2 do charyzmy. A my zapewniamy mu sytuacje, żeby budował dalsze bonusy. 😀

Wycieczka do winnicy

Przewodnik winny z VeloWino

Uff, ależ to była seria wymogów! Czy są ludzie, którzy je wszystkie spełniają? Pewnie, że nie. Dlatego uczciwa mieszanka niektórych z nich jest sekretem bycia dobrym przewodnikiem winnym. Szukaj i u nas, i w szerokim świecie choć kilku z tych cech, a twoje degustacje będą niezapomniane.

Nasze objazdówki z przewodnikiem winnym, do wybranych winnic, zaczynają się już od 500 zł za cały dzień i samochód pełen ludzi. Możesz nas zapytać już dziś o swoje wypady do winnic pod numerem infolinii VeloWino +48 728 758 263. Czekamy na twoje pytania i opowieści.

Zawsze Twój,
Przewodnik Winny
Tomasz Steinmetz

Read more…

0 komentarzy