Mało jest regionów w Polsce, gdzie klimat i gleby tak sprzyjają uprawie winorośli (i sadownictwu!) jak Wyżyna Sandomierska. Oddychający i umiarkowanie żyzny less, łagodne zmiany temperatur i dobra infrastruktura drogowa zapraszają młodych odważnych do przywracania tutaj tradycji polskiego winiarstwa.
Dzięki nim możesz cieszyć się krajobrazowymi wycieczkami (tylko czekać aż na wiosennym polu usiądą czajki albo o zachodzie słońca zapachną kwiaty jabłoni!) wraz z komentowanymi degustacjami. Na początek – kilka słów o organizacji winnej sandomierszczyzny.

Winnice Sandomierza – połączone szlakiem i pełne wydarzeń
W okolicach Sandomierza świetnie funkcjonuje Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Corocznie dokłada starań, by w tematach winnych było ciekawie i byście mógł łatwo poruszać się po winnej mapie.
Ich ofertę znajdziesz na www.sandomierskiszlakwiniarski.pl , gdzie funkcjonują opisy winnic i zaproszenia na wydarzenia. Są także na Facebooku i Instagramie.
Kiedy na wycieczkę?
Do winnic Sandomierza najlepiej wybrać się przy okazji wydarzeń organizowanych wokół Szlaku Winiarskiego. Pomyśl o Dniach Otwartych Winnic w majowy i sierpniowy weekend, o Pikniku Kwitnącej Winorośli w czerwcu albo Festiwalu Młodego Wina w listopadzie.
W te dni organizowane są busowe dojazdy, imprezy towarzyszące jak koncerty, w winnicach rozstawia się gastronomia (wyśmienite koła gospodyń wiejskich na Pikniku Kwitnącej Winorośli!).
Poza tymi datami również można wybrać się na wycieczkę, ale może być trudniej z dostępnością winiarzy. Jeśli chcesz uścisnąć dłoń sandomieskim pionierom winiarstwa, pomyśl o wyciecze z VeloWino – znajdziemy dla ciebie transport i zaaranżujemy spotkania z winem. Bus, rower, spacer – wszystko wchodzi w winniczną grę!

Jak poruszać się między winnicami?
Winnice na Sandomierskim Szlaku Winiarskim połączone są siecią malowniczych bocznych dróg, a do niektórych można dostać się spacerem z samego miasta Sandomierza. Arcyciekawy będzie spacer do naszego zwycięzcy rankingu – Winnicy Nadwiślańskiej – prowadzi bowiem przez małą nadwiślańską dżunglę w tzw. Górach Pieprzowych. Widoki gwarantowane.
Podobnie dostać można się do Winnicy Na Rozdrożu i Winnicy Nad Jarem, a spacer poprowadzi wśród wąwozów (np. ten św. Jadwigi) i sadów. Pamiętaj, że w Sandomierzu ciężko o taksówki, a te które już funkcjonują mogą słono kosztować.
Czas na ranking, czy może niesortowaną listę największych przyjemności winnic Sandomierza. On y va!
1) Pod niebem pełnym jaskółek – Winnica Nadwiślańska
Winnica znajduje się w Kamieniu Łukawskim w Górach Pieprzowych na wschód od Sandomierza. To 5-kilometrowy spacer wiślanym wałem i gąszczem zarośli. Po drodze wierzby płaczące, kwitnące róże, chrabąszcze majowe i…pokrzywy dla zdrowia 😉 . My uwielbiamy tę trasę!
Wina Piotra i Małgorzaty nazywane są od łacińskich nazw ptaków występujących w okolicy. Gospodarze dzielą z VeloWino pasję do ornitologii – napijecie się białej Galeridy (dzierlatki), Rissy (mewa) czy Hirundo (jaskółki). Czerwone wina to ptaki cięższej wagi – Bubo (puchacz) i Tetrao (głuszec).
Uprawiane szczepy to m.in. Chardonnay, Solaris, Regent i Rondo. Czeka wiata degustacyjna, spacer po skarpie z winoroślami i widok spod okolicznego krzyża na górze. Poczytaj więcej w naszym ebooku „Winny Sandomierz” – jest tam cała gama winnic Sandomierza opisana w szczególe.

2) Majowe kwiecie, czerwcowe róże i kawałek prehistorii – Winnica Nad Jarem
W Złotej na zachód od Sandomierza (też 5 km) czeka Winnica Nad Jarem. To tutaj Wyżyna Sandomierska skłania się w dół do Doliny Wisły, tworząc przemalowniczy widok na równinę i goszcząc owocowe sady na zboczach.
Sylwia i Mateusz prowadzą bardzo wygodne i wysokiego standardu noclegi, a w winnicy czeka infrastruktura na degustacyjne posiedzenie. W czerwcu przywitają barwami czerwieni charakterystyczne róże, maj zaś to kwitnące jabłonie u sąsiadów.
Wśród win czekają kwiatowy Muscaris i nagradzana czerwień z domieszką Zweigelta – Regelt. Wysokie miejsce na liście za widok, wina i infrastrukturę!

3) Wina z pogranicza dzieł sztuki i pokoje w winnicy – Winnica Płochockich
Jeśli szukasz win najwyższej klasy, właściwie jednych z najlepszych w Polsce, koniecznie zatrzymaj się w Winnicy Płochockich. Jest i dobra infrastruktura degustacyjna (pokoje noclegowe, sala, tarasy, miejsce na ognisko) i arcyciekawa winiarnia do zobaczenia.
Wina od Basi i Marcina są wyjątkowo różnorodne (kilkanaście etykiet) i pochodzą ze szczepów zarówno hybrydowych (ciekawostką np. Frontenac), jak i szlachetnych (nowe nasadzenia Chardonnay). Hitem 2022 dla nas było pomarańczowe Johan M.A.C. z 2017 r., a więc solidnie dojrzałe i już ułożone.
Minusem winnicy jest jej oddalenie od Sandomierza (ponad 20 km na północ) i konieczność dojazdu busowego (to podczas wydarzeń na Szlaku Winiarskim), samochodowego (to w każdej chwili) lub rowerowego (to np. z VeloWino!). My się nie zrażamy – zasłużona trójeczka i jedynka w kategorii wina.

4) U bram Sandomierza – Winnica Na Rozdrożu
Rozdroże wygrywa bliskością Sandomierza i świeżymi, zapraszającymi do lata winami. To przedsięwzięcie rodzinne, niewielki i przez to zachwycająco bliskie odwiedzającemu.
Dojść tam można szlakiem św. Jakuba wprost z Sandomierza, zahaczając o zabytkowy kościół św. Jakuba i drugi Nawrócenia św. Pawła. Porcja romanizmu świetnie skomponuje się np. z lekkim winem Fiore Bivio.
Gościł tu już Piknik Kwitnącej Winorośli w 2021 r. i na pewno jeszcze powróci! Winnicę Na Rozdrożu wygodnie odwiedzić w połączeniu z Winnicą Nad Jarem – to jedna przemiła wyprawa spacerem.
Wyglądaj wieści na ich mediach społecznościowych albo umówcie się na indywidualną wizytę – gościnność Patrycji i Piotra Chmurów jest pierwszej wody!

5) 800 lat tradycji odżywa na nowo – Winnica św. Jakuba
Zestawienie najlepszych miejsc na wycieczkę winną pod Sandomierzem nie byłoby pełne bez znajdującej się w samym mieście Winnicy św. Jakuba. Prowadzą ją dominikanie i często udostępniają do zwiedzania, w sezonie nawet dwa razy dziennie! Jeśli dobrze traficie, oprowadzi Was sam przeor-winiarz.
Tutejszych win, nazywanych od świętych i błogosławionych (np. Salomea i Rosa), można spróbować przez cały dzień w winnicowym bistro. Akurat są na kieliszki, a do nich czekają serowe przekąski.
Widok na sandomierski zamek zachwyca niezmiennie i stanie się motywem przewodnim na wielu wielu zdjęciach godnych instagromowego profilu turysty. Winnica św. Jakuba to konieczne podsumowanie każdej wizyty na sandomierszczyźnie!

Winnice Sandomierza – wybierz się z nami!
W rankingu ujęliśmy zaledwie nasze ulubione winnice okolic Sandomierza. Na Szlaku winiarskim czeka ich więcej. Warte uwagi są Winnica z Gór Pieprzowych, Winnica Nobilis i Winnica Kędrów. O wszystkich poczytasz w naszym ebooku Winny Sandomierz – pobierz już dziś!
Dla chętnych przygody w winnicach Sandomierza mamy mapy i pliki GPX plus opowieść doświadczonych przewodników winnych.
Do zobaczenia w Sandomierzu!
Tomasz, Kraków
0 komentarzy