Winnice Sandomierz – 5 najlepszych miejsc na wycieczkę

Written by Tomasz

19/07/2022

Jeśli już wiesz o odradzającym się polskim winiarstwie, możesz świadomie spakować plecak i spędzić wolny weekend w malowniczym mieście książąt małopolskich. Czas będziesz mógł tak urządzić, żeby w jednym miejscu odwiedzić nawet kilkanaście winnic. My podpowiadamy dziś, które z nich to najlepsze miejsca na wycieczkę.

Mało jest regionów w Polsce, gdzie klimat i gleby tak sprzyjają uprawie winorośli (i sadownictwu!) jak Wyżyna Sandomierska. Oddychający i umiarkowanie żyzny less, łagodne zmiany temperatur i dobra infrastruktura drogowa zapraszają młodych odważnych do przywracania tutaj tradycji polskiego winiarstwa.

Dzięki nim możesz cieszyć się krajobrazowymi wycieczkami (tylko czekać aż na wiosennym polu usiądą czajki albo o zachodzie słońca zapachną kwiaty jabłoni!) wraz z komentowanymi degustacjami. Na początek – kilka słów o organizacji winnej sandomierszczyzny.

Winnice Sandomierza – połączone szlakiem i pełne wydarzeń

W okolicach Sandomierza świetnie funkcjonuje Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Corocznie dokłada starań, by w tematach winnych było ciekawie i byście mógł łatwo poruszać się po winnej mapie.

Ich ofertę znajdziesz na www.sandomierskiszlakwiniarski.pl , gdzie funkcjonują opisy winnic i zaproszenia na wydarzenia. Są także na Facebooku i Instagramie.

Kiedy na wycieczkę?

Do winnic Sandomierza najlepiej wybrać się przy okazji wydarzeń organizowanych wokół Szlaku Winiarskiego. Pomyśl o Dniach Otwartych Winnic w majowy i sierpniowy weekend, o Pikniku Kwitnącej Winorośli w czerwcu albo Festiwalu Młodego Wina w listopadzie.

W te dni organizowane są busowe dojazdy, imprezy towarzyszące jak koncerty, w winnicach rozstawia się gastronomia (wyśmienite koła gospodyń wiejskich na Pikniku Kwitnącej Winorośli!).

Poza tymi datami również można wybrać się na wycieczkę, ale może być trudniej z dostępnością winiarzy. Jeśli chcesz uścisnąć dłoń sandomieskim pionierom winiarstwa, pomyśl o wyciecze z VeloWino – znajdziemy dla ciebie transport i zaaranżujemy spotkania z winem. Bus, rower, spacer – wszystko wchodzi w winniczną grę!

Jak poruszać się między winnicami?

Winnice na Sandomierskim Szlaku Winiarskim połączone są siecią malowniczych bocznych dróg, a do niektórych można dostać się spacerem z samego miasta Sandomierza. Arcyciekawy będzie spacer do naszego zwycięzcy rankingu – Winnicy Nadwiślańskiej – prowadzi bowiem przez małą nadwiślańską dżunglę w tzw. Górach Pieprzowych. Widoki gwarantowane.

Podobnie dostać można się do Winnicy Na Rozdrożu i Winnicy Nad Jarem, a spacer poprowadzi wśród wąwozów (np. ten św. Jadwigi) i sadów. Pamiętaj, że w Sandomierzu ciężko o taksówki, a te które już funkcjonują mogą słono kosztować.

Czas na ranking, czy może niesortowaną listę największych przyjemności winnic Sandomierza. On y va!

1) Pod niebem pełnym jaskółek – Winnica Nadwiślańska

Winnica znajduje się w Kamieniu Łukawskim w Górach Pieprzowych na wschód od Sandomierza. To 5-kilometrowy spacer wiślanym wałem i gąszczem zarośli. Po drodze wierzby płaczące, kwitnące róże, chrabąszcze majowe i…pokrzywy dla zdrowia 😉 . My uwielbiamy tę trasę!

Wina Piotra i Małgorzaty nazywane są od łacińskich nazw ptaków występujących w okolicy. Gospodarze dzielą z VeloWino pasję do ornitologii – napijecie się białej Galeridy (dzierlatki), Rissy (mewa) czy Hirundo (jaskółki). Czerwone wina to ptaki cięższej wagi – Bubo (puchacz) i Tetrao (głuszec).

Uprawiane szczepy to m.in. Chardonnay, Solaris, Regent i Rondo. Czeka wiata degustacyjna, spacer po skarpie z winoroślami i widok spod okolicznego krzyża na górze. Poczytaj więcej w naszym ebooku „Winny Sandomierz” – jest tam cała gama winnic Sandomierza opisana w szczególe.

Winnica Nadwiślańska

2) Majowe kwiecie, czerwcowe róże i kawałek prehistorii – Winnica Nad Jarem

W Złotej na zachód od Sandomierza (też 5 km) czeka Winnica Nad Jarem. To tutaj Wyżyna Sandomierska skłania się w dół do Doliny Wisły, tworząc przemalowniczy widok na równinę i goszcząc owocowe sady na zboczach.

Sylwia i Mateusz prowadzą bardzo wygodne i wysokiego standardu noclegi, a w winnicy czeka infrastruktura na degustacyjne posiedzenie. W czerwcu przywitają barwami czerwieni charakterystyczne róże, maj zaś to kwitnące jabłonie u sąsiadów.

Wśród win czekają kwiatowy Muscaris i nagradzana czerwień z domieszką Zweigelta – Regelt. Wysokie miejsce na liście za widok, wina i infrastrukturę!

Winnica Nad Jarem

3) Wina z pogranicza dzieł sztuki i pokoje w winnicy – Winnica Płochockich

Jeśli szukasz win najwyższej klasy, właściwie jednych z najlepszych w Polsce, koniecznie zatrzymaj się w Winnicy Płochockich. Jest i dobra infrastruktura degustacyjna (pokoje noclegowe, sala, tarasy, miejsce na ognisko) i arcyciekawa winiarnia do zobaczenia.

Wina od Basi i Marcina są wyjątkowo różnorodne (kilkanaście etykiet) i pochodzą ze szczepów zarówno hybrydowych (ciekawostką np. Frontenac), jak i szlachetnych (nowe nasadzenia Chardonnay). Hitem 2022 dla nas było pomarańczowe Johan M.A.C. z 2017 r., a więc solidnie dojrzałe i już ułożone.

Minusem winnicy jest jej oddalenie od Sandomierza (ponad 20 km na północ) i konieczność dojazdu busowego (to podczas wydarzeń na Szlaku Winiarskim), samochodowego (to w każdej chwili) lub rowerowego (to np. z VeloWino!). My się nie zrażamy – zasłużona trójeczka i jedynka w kategorii wina.

Winnica Płochockich Wysokie Prowadzenie

4) U bram Sandomierza – Winnica Na Rozdrożu

Rozdroże wygrywa bliskością Sandomierza i świeżymi, zapraszającymi do lata winami. To przedsięwzięcie rodzinne, niewielki i przez to zachwycająco bliskie odwiedzającemu.

Dojść tam można szlakiem św. Jakuba wprost z Sandomierza, zahaczając o zabytkowy kościół św. Jakuba i drugi Nawrócenia św. Pawła. Porcja romanizmu świetnie skomponuje się np. z lekkim winem Fiore Bivio.

Gościł tu już Piknik Kwitnącej Winorośli w 2021 r. i na pewno jeszcze powróci! Winnicę Na Rozdrożu wygodnie odwiedzić w połączeniu z Winnicą Nad Jarem – to jedna przemiła wyprawa spacerem.

Wyglądaj wieści na ich mediach społecznościowych albo umówcie się na indywidualną wizytę – gościnność Patrycji i Piotra Chmurów jest pierwszej wody!

Winnica i Sady Sandomierz

5) 800 lat tradycji odżywa na nowo – Winnica św. Jakuba

Zestawienie najlepszych miejsc na wycieczkę winną pod Sandomierzem nie byłoby pełne bez znajdującej się w samym mieście Winnicy św. Jakuba. Prowadzą ją dominikanie i często udostępniają do zwiedzania, w sezonie nawet dwa razy dziennie! Jeśli dobrze traficie, oprowadzi Was sam przeor-winiarz.

Tutejszych win, nazywanych od świętych i błogosławionych (np. Salomea i Rosa), można spróbować przez cały dzień w winnicowym bistro. Akurat są na kieliszki, a do nich czekają serowe przekąski.

Widok na sandomierski zamek zachwyca niezmiennie i stanie się motywem przewodnim na wielu wielu zdjęciach godnych instagromowego profilu turysty. Winnica św. Jakuba to konieczne podsumowanie każdej wizyty na sandomierszczyźnie!

Widok na Zamek Sandomierski Winnica Św. Jakuba

Winnice Sandomierza – wybierz się z nami!

W rankingu ujęliśmy zaledwie nasze ulubione winnice okolic Sandomierza. Na Szlaku winiarskim czeka ich więcej. Warte uwagi są Winnica z Gór Pieprzowych, Winnica Nobilis i Winnica Kędrów. O wszystkich poczytasz w naszym ebooku Winny Sandomierz – pobierz już dziś!

Ebook Winny Sandomierz - Pobierz
Jeśli szukasz pomocy w organizacji sandomierskich wypraw winnych – busem czy rowerem – jesteśmy do Waszej dyspozycji. Warto przyjrzeć się naszemu weekendowemu programowi VeloWino Sandomierz albo zaplanować coś szytego na miarę.

Dla chętnych przygody w winnicach Sandomierza mamy mapy i pliki GPX plus opowieść doświadczonych przewodników winnych.

Do zobaczenia w Sandomierzu!

Tomasz, Kraków

Read more…

0 komentarzy