Dni Wina w Jaśle – pociąg do wina, przegląd polskich win i cały weekend przygody

Nagrody Dni Wina w Jaśle

Written by Tomasz

23/11/2023

Co roku w ostatni weekend sierpnia na trasie Kraków-Jasło-Kraków rusza „Pociąg do wina” – specjalny prywatny skład z winem na pokładzie. Wiezie do 150 osób na Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle, letni festiwal polskiego wina z wieloma atrakcjami towarzyszącymi. Sprawdź, jak zapisać się na pociąg i co można robić na festiwalu wina w Jaśle.

Historia Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle sięga 2008 r., czasu, gdy współczesne polskie winiarstwo kroczyło jeszcze przez ustawową dżunglę i właściwie kwalifikowało się do żłobka. Festiwal trafiający akurat w koniec lata był okazją do spotkań nielicznych winiarzy i wskazywał na Podkarpacie jako sensowny region uprawy winorośli.

Dziś festiwal rozrósł się do poważnej weekendowej imprezy, a Jasło promuje się jako „winne miasto”. Na rynku budowany jest obóz drewnianych domków, gdzie wystawiają się winiarze. Przyjeżdża kilka food-trucków, są stoiska z różnorodnym jedzeniem. W roku 2023 r. pojawił się poznański EXPLANATOR z czasopismem „Trybuszon” i serią pięknych winnych wydawnictw.

Dni Wina w Jaśle

Jakie winnice można spotkać na festiwalu wina w Jaśle?

Jasło to dobra okazja dla wszystkich pijców polskiego wina, żeby poznać kilka mniejszych podkarpackich winnic. Choć festiwal z roku na rok sublimuje się, zapraszając coraz to sławniejszych gości i jakościowych producentów, wciąż jest tu miejsce dla mniejszej lokalnej produkcji.

Spotkania z winiarzami z Przeworska, okolic Krosna czy Strzyżowa mogą być przemiłe. To zazwyczaj dzielni przedsiębiorcy, którzy akurat postanowili uprawiać winorośl, oczywiście bez wcześniejszego przygotowania. Zostawiając dużo wyrozumiałości dla ich nauki fachu, możesz cieszyć się serdecznym spotkaniem i zabawnymi opowieściami z winiarni. A czasem trafi się taka perła jak czerwone „Rubrum” z Winnicy Notabene, przedsięwzięcia ultra małego, ale odważnego.

W Jaśle spotkamy więc winiarzy z Podkarpacia, ale też z całej Polski. W 2023 r. przyjechali Barbara i Marcin Płochoccy z Winnicy Płochockich pod Sandomierzem, przedstawiciele Folwarku Pszczew z lubuskiego czy premierowy hit roku – Dom Charbielin z Opolszczyzny. 

Niedoreprezentowany był Dolny Śląsk ze względu na równoległą imprezę Winiarze i Przyjaciele we Wrocławiu, podobnie Małopolski Przełom Wisły i Zachodniopomorskie. Małopolska zabłysła dzięki młodym winiarzom z Winnicy Kosmos pod Tuchowem, którzy przyjechali choćby ze swoim pomarańczowym gewürztraminerem. Tęsknimy za pełną reprezentacją Polski, ale wiadomo – rolę odgrywają odległości, rosnąca liczba imprez winiarskich i ceny wystawiennicze.

 

Jasło Rynek Dni Wina

Z całą pewnością jednak owe kilkadziesiąt winnic na rynku zapewni rozrywkę na cały dzień, a może i pełen weekend. Będzie z kim porozmawiać o nowościach, a dla chętnych są miejsca na warsztatach z Katarzyną Korzeń (książka „Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie” i Enoportal.pl), Bartoszem Wilczyńskim (promotor kulinarny z Krakowa, podcast „Radio Kulinarne”) czy Maciejem Nowickim (absolutnie najsłynniejszy promotor polskiego wina, dziennikarz „Winicjatywy” i „Fermentu”).

W ramach imprez towarzyszących można wybrać się na zwiedzanie okolicznych podjasielskich winnic albo zupełnie indywidualnie skoczyć do Podkarpackiej Troi – oryginalnego skansenu pod samym Jasłem. 

Sam festiwal oferuje jeszcze występy artystów, często lokalnych, część formalną z wręczeniem nagród dorocznego konkursu fotograficznego i pokazy gastronomiczne jak np. otwarcie gomółki parmezanu.

My nie nudziliśmy się ani chwili, a Jasło przyciąga nas co roku lepszą, bogatszą, profesjonalizującą się ofertą.

Jak dostać się na Dni Wina w Jaśle?

Ten problem najlepiej rozwiązać za pomocą Pociągu do Wina. To skład, który co roku w festiwalową sobotę rusza z Krakowa (ok. godziny 8.00) i dojeżdża do Jasła po 3 godzinach. Bilety na ten pociąg gwarantują powrót w godzinach 19.00-22.00, pakiet wejściowy na Dni Wina i miskę żurku z chlebem na przywitanie. 

Bilet na Pociąg do Wina kosztuje około 150 zł, a w cenę wliczone są degustacje jasielskich win konkursowych na pokładzie i obsługa pilocka. Więcej informacji znajdziecie na stronie Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle i ich Facebooku.

Kto woli własny transport, dojedzie z Krakowa w 2-3 godziny samochodem, są też regularne połączenia PKP. Zważając, jak dobrze skomunikowany jest Kraków, dojazd do Jasła nie powinien stanowić problemu. 

Jasło z VeloWino

Jeżeli rozważasz wybranie się na festiwal wina w Jaśle z większą grupą przyjaciół, zapytaj nas w VeloWino o szczegóły oferty dla grup. Chętnie organizujemy busy i vany, pomożemy zabrać rowery, zabukujemy noclegi, zapewnimy przewodnika/pilota i atrakcje do zwiedzania.

Dni Wina w Jaśle – zawieziemy Cię!

Pytaj nas już dziś o bilety na Pociąg do Wina albo indywidualny przejazd dla twojej grupy z dowolnego miejsca w Polsce.

Konkurs Win w Jaśle

Opowieść o Dniach Wina w Jaśle nie byłaby pełna bez krótkiego podsumowania konkursu win, który co roku staje się ciekawszy. Nadsyłane jest coraz więcej win, przyznawane więcej medali, a jakość „materiału do sommelierskiego przerobienia” jest coraz lepsza. 

Tradycyjnie jest to oczywiście konkurs między swoimi, tj. światem polskiego wina, jeśli ktoś zastanawiałby się nad jury. Można je sprawdzić na stronie konkursu. W każdym wypadku Dni Wina to istny przegląd polskiego winiarstwa, podobnie jak poznańskie korki w Spot czy targi w poznańskim MTP.

W 2023 r. na konkursie, w naszej ulubionej kategorii “Polskie wina białe wytrawne” wyróżniły się winnice:

  • Folwark Pszczew, Chardonnay Barrique 2021 (region: lubuskie)
  • Winnica Płochockich, Inspira Volcano 2020 (region: Sandomierz)
  • Winnica Nobilis, White Pearl 2022 (region: Sandomierz)

Dwa pierwsze z nich degustowaliśmy na degustacji wspomnieniowej po festiwalu w Enotece Kazimierz w Krakowie. Możesz śledzić, co dzieje się w naszym winnym “domu”, Enotece, na ich stronie Facebookowej. Co kilka tygodni – ciekawe degustacje!

Pociąg do wina - Dni Wina w Jaśle

Twoja ekipa na Podkarpaciu

Czujesz się zachęcony pierwszym doświadczeniem podkarpackiego wina na festiwalu? A może chciałbyś pozwiedzać z firmową ekipą Beskid Niski z licznymi cerkwiami, a przy okazji degustować wino w winnicach? Może też masz po prostu grupę przyjaciół i nie chce się wam organizować całego wyjazdu w góry i do winnic samodzielnie?

Skontaktuj się z przewodnikiem winnym z VeloWino. Zawsze służymy pomocą organizacyjną i wyjazdami szytymi na miarę. Rowery, wino, zwiedzanie i muzyka w Winnicy Sztukówka. To wszystko mamy dla ciebie co sezon!

Wasz przewodnik winny
Tomasz Steinmetz, Kraków-Jasło 2023
Dzwońcie pod +48 728 758 263!

Jadę na Podkarpacie - pomóż mi w podróży!

Beskid Niski, skałki w Krośnie, zamek Kamieniec i dziesiątki winnic. Zabierzemy Cię tam na twoich warunkach!

Read more…

Winiarskie Opole i okolice

Winiarskie Opole i okolice

W Waszych rodzinach, jeśli mieliście więcej rodzeństwa, mogło być tak, że najmłodszy zawsze obrywał albo przynajmniej...

0 komentarzy