Wycieczka do winnicy. Polska też daje możliwości!

Winnica Nad Jarem

Written by Tomasz

04/07/2022

Enoturystyka wchodzi w krew, jak lekkie wino latem. Gdy raz zasmakujesz połączenia wędrówki, kulinariów i wina, wkrótce nie będziesz już szukał innych sposobów na wakacje i weekendy. Pierwsze doświadczenia enoturystyczne łapać możesz w winnicach Włoch, Hiszpanii czy Francji, ale wraz z dojrzałością pasji przyjdzie też ochota poznać, co rośnie nad Wisłą. Przeczytaj nasz przewodnik, który pokaże, że ciekawa wycieczka do winnicy może zacząć się już za granicą miejską Krakowa czy Wrocławia.

Jest majowy weekend, jak to w Polsce właśnie przestało padać, a dodatkowe dwa dni wolnego kuszą możliwością krótkiego wypadu. Pakujesz koc piknikowy, błotoodporne buty, gomółkę sera z ulubionych delikatesów i…wystarczy godzina by znaleźć się wśród wypuszczających pierwsze pędy krzewów winnych.

Wycieczki do winnic w Polsce są możliwe z wszystkich większych miast. Mamy już tyle (ponad 400) winnic, że prawie wszędzie znajdziesz coś dla siebie, i to w okolicy. Odpowiadamy na pierwsze wielkie pytanie – gdzie są winnice w Polsce?

Dalej zastanowimy się też, jak jeździć do polskich winnic i podpowiemy, kto może w tej gestii pomóc. Wreszcie, gdy polskie progi okażą się już za skromne, skierujemy cię na równie nieodległe enoturystyczne wakacje do Czech i Słowacji, a gdy czasu więcej także i dalej…

Winnica Nad Jarem latem

Wycieczki do winnic – gdzie jeździć?

Gęstość rozłożenia winnic w Polsce jest nierównomierna i, jak to w „rolnictwie”, zależy od klimatu. Spodziewaj się niewielu założeń w pobliżu Olsztyna czy Suwałk, a całych hektarów w biegunach ciepła i łagodności klimatu: w Małopolsce, lubuskiem i na Dolnym Śląsku.

Pamiętaj też, że polskie winnice występują punktowo i wciąż u nas nie ma jeszcze całych zboczy rzecznych dolin obsadzonych winoroślą. Są to zazwyczaj małe przedsięwzięcia rodzinne i indywidualne, co naszym zdaniem dodaje im uroku i ludzkiej twarzy.

Przygotowaliśmy dla ciebie przegląd polskich regionów winnych, tak żeby kojarzyć je w sam raz na weekendowe wypady. Pomocną mapę polskich winnic dostarcza enoportal.pl – znajdziesz tam adresy, numery telefonu i opisy winnic.

Piknik w Winnicy - Przyjaciele na winie

Polskie regiony winne

Każdy z polskich regionów winnych ma swoje stowarzyszenia winiarzy i lepiej lub gorzej zorganizowaną pomoc samorządową dla enoturystów. Będą oznakowane szlaki winne, ilustrowane przewodniki albo ledwie listy miejsc do odwiedzenia.

Małopolska

Winnice w Małopolsce przycupnęły u bram Krakowa na Jurze Krakowskiej oraz w okolicach Tarnowa, na Pogórzu Rożnowskim i Ciężkowickim. W ramach jednodniowej wycieczki można wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego i okolicznych winnic, a na weekend kusi Jezioro Rożnowskie z dobrą infrastrukturą wypoczynkową i drogowym dostępem do wielu pięknych winnic wśród wzgórz.

Gorczańska Organizacja Turystyczna zorganizowała Małopolski Szlak Winny, z ponad 50 winnicami i wydała do niego poręczny przewodnik z opisami i mapami krótkich odcinków na rower. Zajrzyj na strony Małopolskiego Szlaku Winnego i Gorczańskiej Organizacji Turystycznej po więcej informacji.

Z kolei Tarnowska Organizacja Turystyczna stworzyła rowerowy szlak winiarski Enovelo, wciągając do współpracy wielu winiarzy i budując stronę z bazą winnic, eventów i noclegów. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie Enovelo.

W razie pytań służymy też pomocą i wiedzą winnych przewodników z VeloWino – Małopolska jest naszą siedzibą i właśnie tutaj, z bazą w Krakowie, zabieramy Was na dopracowane wedle potrzeb wycieczki enoturystyczne.

Winnica Wieliczka

Dolny Śląsk

Także z Wrocławia niedaleko jest do winnic. Wzgórza Trzebnickie, niecałe 30 km na północ od miasta, obfitują w plantacje winorośli. Wśród malowniczych brukowanych dróg i ceglanych gospodarstw leżą tu takie perły polskiego winiarstwa jak Winnica Moderna i Winnica L’Opera oraz wiele innych.

Na południe od Wrocławia winnice znajdziecie w okolicach Ślęży i dalej w stronę gór. Zdecydowanie warto odwiedzić wypuszczającą rok w rok wspaniałe wina Winnicę Jakubów.

Cały region informacyjnie zaopatruje Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie. Od samorządu Dolnego Śląska pochodzi Dolnośląski Szlak Wina i Piwa, użyteczny w planowaniu podróży .

Zielona Góra i Lubuskie

Zdecydowanie najlepiej pod względem informacyjnym i infrastrukturalnym do enoturystyki jest przygotowane województwo lubuskie. Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze pod Zieloną Górą to kopalnia wiedzy i dobry start do wycieczki do winnic w okolicy.

Zajrzyj do dobrze wydanych folderów informacyjnych i poruszaj się po oznakowanych szlakach. Będzie szansa na wycieczkę rowerową albo samochodową, a odległości nie będą zbyt duże.

Wiele z winnic leży nad wijącą się Odrą albo w malowniczo pagórowatym terenie na południu województwa. Lubuskie skarby winiarskie to Winnica Miłosz czy Winnica Milsko. Bliżej Nowej Soli czeka gościnna Winnica Kinga, a Żagania Winnica Saganum.

Sandomierz i okolice

Choć to niewielki region ograniczony zaledwie do promienia kilkudziesięciu kilometrów od Sandomierza, znalazło się tu wiele winnic na korzystnych lessowych glebach i na wiślanych skarpach. Dojazd to ledwie 2-3 godziny z Krakowa czy godzina z Rzeszowa.

Infrastruktura jest dobrze przygotowana, znajdziesz tu winnice z noclegiem (Nad Jarem, Sandomierska, Płochockich) albo tabliczki ułatwiające dojazd i śledzenie trasy.

Lokalne stowarzyszenie winiarzy stworzyło Sandomierski Szlak Winiarski zgrabną pętlą okalający malownicze miasto. Dorocznie organizowane jest Święto Młodego Wina, Dni Otwartych Winnic i Piknik Kwitnącej Winorośli. Więcej o tych wszystkich wydarzeniach przeczytasz na stronie internetowej i w licznych papierowych publikacjach (zdobądźcie je w informacji turystycznej przy sandomierskim rynku). Pomocny może okazać się także nasz ebook „Winny Sandomierz”.

Spodziewaj się też osobnych przedsięwzięć organizowanych przez stowarzyszenie Świętokrzyskie Winnice, które podobnie jest zaangażowane w promocję sandomierskiego winiarstwa i prowadzi winebar-centrum informacji w sercu Sandomierza (Świętokrzyskie Butelki).

Ebook Winny Sandomierz - Pobierz

Małopolski Przełom Wisły – Kazimierz Dolny

Wycieczka do winnicy w bliskim zasięgu od Warszawy zabierze cię na nadwiślańskie skarpy w okolicach Kazimierza Dolnego. Dorocznie odbywa się tu Święto Wina na zamku w Janowcu i Kazimierskie Winobranie, a region zwany Małopolskim Przełomem Wisły (wszak dawniej Małopolska sięgała aż po lubelszczyznę) obfituje w smakowite kąski winniczne.

Nie przegap Winnicy Kamil Barczentewicz i Winnicy Kazimierskie Wzgórza – nowoczesna infrastruktura łączy się tam z rarytasami winiarskimi. Okoliczny teren świetnie nadaje się na rowerowy czy samochodowy tour, można też popływać łodzią po Wiśle.

W regionie funkcjonuje Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Proponują oni serię folderów o lokalnym winiarstwie i mapę atrakcji.

Podkarpacie

Ten olbrzymi region może pochwalić się wieloma winnicami w regionie pogórzy karpackich. Zajrzyj w okolice Jasła, Krosna i Sanoka – to tam nagromadziło się najwięcej spośród podkarpackich winnic.

Jeśli chodzi o winnice, Podkarpacie ma do zaoferowania wiele całkiem jakościowych miejsc. Pomyśl o Winnicy Sztukówka z noclegami albo Winnicy Spotkaniówka z wyśmienitymi czerwieniami. Co roku możesz też przyjechać na Festiwal Wina w Jaśle (sierpień) albo pognać Jasielskim Szlakiem Winnym fundowanym przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum Pro Cultura.

Na wzgórzach nad Krosnem czeka Winnica Widokowa z doskonałą infrastrukturą do przyjmowania gości, a w całym regionie dorocznie organizowany jest festiwal muzyki dawnej Rezonanse, na którym mamy zaszczyt prowadzić wycieczki rowerowe i degustacje (zajrzyj tutaj po więcej informacji).

Jasło promuje się jako winne miasto i to tam będziesz miał najlepszy dostęp do informacji enoturystycznej. Odwiedzić warto jasielski CITIK – przemiła obsługa na pewno pomoże trafić do wymarzonej winnicy.

Pomorze Zachodnie

Do pięknych winnic warto wybrać się też w czasie wakacji nad morzem. Region pomiędzy Kołobrzegiem a Szczecinem to wiele gościnnych winnic zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego. Nie sposób ominąć Winnicę Turnau czy Winnicę Kojder.

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbywa się co roku festiwal zachodniopomorskiego wina (maj), a stowarzyszenie dba o promocję dostarczając skondensowanej informacji o winnicach. Śledź ich na Instagramie, gdzie są bardzo aktywni („wiele wiele” ciekawych treści).

Mazowsze, Polska Środkowa i Północna

Trudno pisać o Polsce Środkowej i Północnej jako o jednym regionie winiarskim. Znajdziesz tu rozsiane w dużych odległościach winnice i wyprawa do nich będzie się wiązała z pokonywaniem większych kilometrażów.

Mazowsze ma w swojej ofercie kilka winnic w okolicach Warszawy, najwięcej w stronę Grodziska Mazowickiego. Hitem będzie Winnica Dwórzno organizująca liczne pikniki i zwiedzanie. Także pod Warszawą na prawym brzegu Wisły są nasadzenia, w sam raz na jednodniową wycieczkę rowerową.

Kujawy i Pomorze to winnice blisko Wisły jak Bona Terra i Przy Talerzyku. Poczytajcie w naszym specjalnym artykule, jak najlepiej zorganizować tu wycieczkę do winnicy zahaczającą o Ciechocinek i Włocławek.

Na powierzchnię winiarskiego świata wypływa też Wielkopolska z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy i kilkudziesięcioma winnicami nad Wartą czy bliżej Odry.

Winnica wśród sadów

Polscy winiarze – spotkaj pasjonatów

We wszystkich regionach i na każdej szerokości geograficznej w Polsce wytwarzanie wina wiąże się z pasją. Winnice powstawały i powstają dzięki niezmiennemu zaangażowaniu wspaniałych osób, które nieraz chcą się dzielić pomysłami z odwiedzającymi.

Przed wyjazdem na wycieczkę do winnicy wyszukaj pasjonatów, którzy są bliscy twoim sposobom na wino. Czy to będzie zakręcenie na punkcie win naturalnych czy musujących robioną metodą tradycyjną, wszędzie znajdziesz kandydatów.

Numery telefonu i adresy są prawie zawsze dostępne w Google Maps albo na własnych stronach winnic. My, w VeloWino, też służymy pomocą w kontakcie z winiarzami i szyciu twoich wycieczek za winną pasją.

Jak się wybrać do winnicy w Polsce?

Wycieczka do winnicy ma zawsze swój unikalny krajoznawczo-kulinarny charakter. Czekają ciekawe krajobrazy i gama doświadczeń degustacyjnych. Dobrze jest mieć niezależny transport ze względu na alkohol i dystanse między winnicami.

W VeloWino polecamy jeździć na krótsze wypady rowerem, samochodem z kierowcą bądź specjalnym winnicznym busem. W zależności od wielkości grupy i wielkości dystansów każda z tych metod będzie miała przewagę.

Szukasz wiatru we włosach i wyzwań atletycznych? Wybierz wtedy rower i samodzielne doświadczanie krajobrazu. Jeśli wolisz komfort podwózki i większe możliwości degustacji, zdecydowanie dla ciebie jest opcja busa z przewodnikiem winnym.

Istnieje wiele wycieczek zorganizowanych programowych – jak nasza seria VeloWino – ale też zawsze można stworzyć własną trasę i skorzystać z asysty przewodnika albo transportu. Zaplanowana wycieczka do winnicy to mniej niespodzianek i więcej swobody w drodze.

Na wino do Czech, Słowacji i dalej…

Gdy szukasz wycieczki do winnicy, Polska nie jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć podróży samolotem. W samochodowym zasięgu z południa Polski znajdują się bogate regiony winiarskie w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech czy w Saksonii.

Doświadczenie enoturystyki w tych regionach będzie zgoła inne niż w Polsce. O wiele gęściej rozłożone są tam winnice, a tradycje winiarskie trwają nieprzerwanie od wieków. Będzie wiele dobrze zaopatrzonych piwnic i rozbudowanych menu wina w restauracjach.

Tak samo znajdziesz tam, oznakowane winne szlaki i materiały informacyjne, a w miesiącach letnich trafisz na festiwale wina. Będzie więcej niż w Polsce gości, ale też trudniej o znajomości z samymi winiarzami, gdyż ich przedsięwzięcia nieraz będą dużej skali.

Po krótkie podsumowania potencjału wyjazdów winiarskich do Czech, na Słowację i Węgry zajrzyjcie do naszej serii artykułów „Winnice Europy” – może trafisz na pasujący ci pomysł winnej wycieczki na Morawy czy w węgierski Eger.

Winnica Wieliczka Pochmurno

Wycieczki do winnic – nie tylko latem!

Przecież nikt nie powiedział, że do winnicy można wybrać się tylko, gdy temperatury dopisują, a winorośl zielenieje na tle błękitnego nieba z cumulusami! Bardzo ciekawym doświadczeniem jest wizyta w winnicy zimą.

Jeśli dobrze trafisz, w mroźny dzień pokrywa śniegowa będzie się skrzyć w słońcu, a rześkie powietrze rozgrzeje do degustacji. Widoki białych połaci z uśpionymi krzewami winnymi są równie niezastąpione jak koc na trawie czy leżak latem.

W VeloWino organizujemy busowe wyprawy do winnic przez cały sezon. W Małopolsce czy pod Sandomierzem winnice mają ciepłe gościnne sale degustacyjne i zapraszają do śnieżnych spacerów. Powiemy nawet więcej – zimą winiarz ma o wiele więcej czasu, by opowiedzieć o swoim fachu i uczestniczyć w degustacji.

Pakuj kieliszki (ach, nie trzeba, są na miejscu…) i szykuj się na wycieczki do winnic w Polsce o każdej porze roku. Po pomocne informacje i sprawną organizację dzwoń i pisz do nas albo umówmy się na wine bar tour po Krakowie, żeby się poznać!

Winiarski sezon wbrew pozorom trwa stale!

Tomasz, Kraków

Read more…

0 komentarzy