Krakowino

Wine Bar Tour in Krakow

Tour Dates 2022

KrakoWino lasts 4-6 hours. If you let us know earlier, we will go on the tour at your conevenient date. 

Follow our social media – we announce each tour!
FB Winnicomania i FB VeloWino.

We start from 2 persons!

See you in Krakow!

Price & Details

A guided tour of Krakow winebars where we taste Polish wine only!

4 winebars. A walk. 6 glasses of wine. Aperitif. Optional pastrami! 

Start: 16.00, the Market Square near the Town Hall Tower.

Winebar Dzikie Wino, Enoteka Pergamin, Enoteka Kazimierz, Winebar Lustra.

Price: 255 PLN per person.

The price includes: 6 glasses of wine, wine guide, aperitif and countless stories of Polish wine!

The price does not include: evening meal – however, we recommend the excellent pastrami at “Pan Broda”. We can stop there during the walk!

tour Description

You’re looking for a starter to Polish wine? Visiting Krakow and no idea for an evening? Or maybe you want to check out the best winebars in town with precious drinks offer?

KrakoWino is just the way for you. We will guide you to 3-4 winebars around Krakow. The guides are old winebar-goers and travelled to hundreds of Polish vineyards to bring their stories to you.

We will tell the story of each bottle and its maker. You will be invited to a plethora of historical interesting facts about wine in Poland shared over a glass of Rondo in a medieval cellar.

We will stop for a perfect pastrami in the Jewish Quarter or for a meal of your choice. The evening will include a walk and in the end we will render you into arms of nightly Krakow.

Tomasz & Tatiana, your guides, have years of experience in Polish wine and guarantee to bring fun to you and your friends. We don’t wear ties to drink wine and don’t look for Burgundian chique – it’s a friendly tour with plenty of simple joy! 

Winebars sell bottles of Polish wines – you will have a chance to fill your cellar back home with interesting purchases.

Tasting menus
  • 2 times we will order a plate of cheese and hams. Let us know, if you prefer vegetarian.
  • We will taste minimum 6 wines from Polish vineyards. We will adjust the set to your ideas – whether you want an introductory one or a special dedicated one, it’s no problem.
  • Expect those wineries: Wzgórz Trzebnickich, Mickiewicz, Amonit, Wieliczka, Kresy, L’Opera, Płochockich and many more…

Ask us about an individual plan of tasting. We will choose something especially for you!  

Plan touru

Start: godzina 16.00, Rynek Starego Miasta pod wieżą ratuszową
W trakcie wycieczki wejdziemy do zachwycającego patio Kamienicy pod Baranami – do winebaru Dzikie Wino. Tam spróbujemy co najmniej dwóch polskich win z ich kilkunastobutelkowej gamy. 

Dalej, spacerem przejdziemy się na ulicę Grodzką, gdzie czeka Enoteka Pergamin ze średniowieczną piwnicą. To miejsce o wyjątkowym szyku, tak też i smakowało będzie tutejsze wino-niespodzianka.

Idąc dalej ulicą Grodzką i Stradom dojdziemy na Kazimierz, gdzie będzie czas na większą przekąskę. Np. w pastrami u “Pana Brody” niedaleko Placu Wolnica. Możemy też zatrzymać się na szybką przekąskę w innych restauracjach obsługi na wynos – podpowiadamy, że na Placu Wolnica dają wyśmienitą pizzę margheritę.

Następna wizyta winna to winebar “Lustra”, gdzie dowiemy się o biodynamicznej Winnicy Wieliczka i spróbujemy ich solidnych vinifer. Alternatywnie możemy wybrać się do Enoteki Kazimierz, gdzie ugości nas Robert Zięba z Winnicy Kresy. Te wina to jurajski skarb, a są wśród nich bursztyny na medal…

Wycieczkę kończymy na Kazimierzu koło godziny 21.00, ale kto powiedział, że wieczór nie ma trwać?…Zapraszamy do wspólnej zabawy także post-tourowo, Tomasz i Tatiana opowiedzą Wam o krakowskim życiu. 

“Doświadczenie ponad 10 lat w polskim winie mówi mi jedno: pędzimy ku lepszemu. W Polsce nie brakuje ciekawych winnic, a ich butelki coraz częściej są dostępne w naszych winebarach. To właśnie chcemy wykorzystać, by zabrać Was na podróż w mały, ale fascynujący świat wina między Odrą a Bugiem.”
Tatiana Mucha, Winnicomania

“Kraków to miasto, gdzie życie tętni. To wiemy. Ale co gdyby do tradycyjnego kieliszka Pinot Noira dodać opowieść winnych podróżników? Osób, którym wiatr we włosach i błyszczące szkło kieliszków wyznaczają rytm roku, a Kraków jest domem? Tym właśnie jest KrakoWino – spotkaniem z ludźmi i winem. En route!”
Tomasz Steinmetz, VeloWino

Czym nęci winebarowa scena Krakowa?

Jaki dobór win spróbujemy na Krakowino?
Wina, których spróbujemy pochodzić będą z całej Polski ze szczególnym akcentem na Małopolskę – w końcu w Krakowie tourujemy! Zaczniemy od musiaków i róży, będą ciekawe białe i niespodziewanie dobre czerwienie. Kto chce poznać winną Polskę otrzyma dobry wstęp, a kto chce się dalej wgłębić, spróbować czegoś ciekawego może umówić się z nami na indywidualny plan degustacyjny. Zapytaj nas o niego!
Jak będziemy się przemieszczać?
Całą drogę na KrakoWino pokonamy pieszo. To nieduże dystanse międzu Starym Miastem a Kazimierzem, w sam raz na opowieść w drodze.

Będziemy mogli zrobić sobie włoską passeggiatę albo hiszpańskie paseo ulicami Krakowa – tempo będzie niespieszne.

 

Jakie historie usłyszymy?
Wino w Polsce to wielowiekowa historia. Będzie o pierwszych mnichach z głębokiego średniowiecza, którzy potrzebowali win mszalnych. Będzie o potędze Węgier i złych Szwedach.

A nade wszystko każda butelka otworzy indywidualną historię każdego winiarza. Z radością Wam je opowiemy.

Na dodatek zaś, a może przede wszystkim ucieszą nas Wasze historie, Wasze gusta i Wasze winnicowe wspomnienia – zostańmy grupą winnych znajomych!

 

Czy można rozszerzać menu?
Jak najbardziej! W naszych winebarach nie brakuje ciekawych butelek i przekąsek. Zawsze jest okazja, jeśli zechcecie coś zmienić, dobrać, wymienić – nasz spontaniczny tour będzie dla Was w ramach pokazanej tu struktury cenowej.