Rower i alkohol. Jak radzić sobie z rowerami i winem wobec przepisów prawa?

Rower i wino Bar wieczór

Written by Tomasz

24/11/2022

VeloWino to rower i wino, turystyka aktywna i trunki – to widać z samej nazwy. Napewno zastanawiasz się, jak można pogodzić degustację wina z polskimi przepisami prawa o zawartości alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdów. Mamy dla Ciebie prostą, bezpieczną i legalną odpowiedź – poznaj nasze rozwiązania dla twojego komfortu. Na początku musimy cię trochę postraszyć literą prawa, ale nie przejmuj się liczbami nadmiernie. Zawsze są legalne rozwiązania, które pomogą ci cieszyć się rowerem i winem na bieżąco, w spokoju. A jeśli nie wiesz, jak zabrać się do planowania wycieczki do winnicy – poczytaj tu.
Mozela Ścieżka Rowerowa

Rower i wino – co mówią przepisy?

W 2022 r. doświadczyliśmy zmiany przepisów dotyczących jazdy rowerem po spożyciu alkoholu. Z góry mówimy, że mitem jest utrata prawa jazdy w związku z przyłapaniem na takim wykroczeniu. Limit, od którego liczymy przepisowy „stan po spożyciu alkoholu” to 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Za prowadzenie roweru w takim stanie grozi przede wszystkim mandat w wysokości od 1000 zł, ale także w zależności od okoliczności, przy postępowaniu sądowym, grzywny do 30 000 zł. Limit, od którego liczymy „stan nietrzeźwości” to 0,5 promila. W takim wypadku mandat zaczyna się od 2500 zł i grożą podobne kary grzywnej. Sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale to w skrajnych przypadkach. Tyle prawo. Co z tym zrobić, gdy chcemy wybrać się na VELO i WINO. Już odpowiadamy.  

Ale ja chcę się napić na wycieczce! Co robić?

Być może ze swojego doświadczenia enoturystycznego znasz sytuacje, gdy po „vinnych steżkach” na Morawach albo „Weinwanderwege” w Niemczech jeździłeś od winnicy do winnicy degustując. Mimo, że u nas jest to utrudnione przez odrębne prawo, nie musisz popadać w desperację. VeloWino proponuje trzy rozwiązania dla twojego bezpieczeństwa i przysłowiowej pewności, że nie utracisz prawa jazdy. 

Rozwiązanie 1: VeloWino transportuje Ciebie i twoje rowery po degustacji

Rower i wino świetnie idą w parze, gdy nie musisz się przejmować, co zrobić ze sprzętem po obfitej degustacji. Asysta busowa VeloWino jest zawsze na miejscu, żebyś mógł poradzić sobie z tym zmartwieniem. Na wycieczkach takich jak VeloWino Sandomierz czy VeloWino Jura transportujemy Was po degustacji do następnych miejsc postoju i punktów zatrzymania. Mamy do dyspozycji samochód dla małych grupek, busy dla większych grup i przyczepy do transportu rowerów. Całość dylematu rower i wino pozostaje po naszej stronie!
Winnica Ścieżka Rowerowa

Rozwiązanie 2: Wycieczki z VeloWino mają degustację na koniec dnia

Jeśli masz ochotę pojeździć cały dzień, zobaczyć jak najwięcej z malowniczych ścieżek regionu i jeszcze spróbować lokalnych win na wycieczce do winnicy, VeloWino często tak organizuje wypad, że degustacja wypada na koniec dnia. Dojeżdżasz zdrożony do pięknej winnicy, na przywitanie czeka kieliszek musiaka, a potem gdy zasiądziesz do kolacji, wina leją się obficie. Na nocny odpoczynek zabierzemy Cię samochodem lub busem, a rower pojadą za nami aż do hotelowej skrytki. Proste? Bez wątpienia. I jeszcze dodaje poczucie zasłużenia na winne przyjemności. 😀
Rower winnica zima

Rozwiązanie 3: Dostępne są specjalne wiaderka do degustacji bez picia

Wyobraź sobie, że znalazłeś się w sytuacji, gdzie na szlaku czeka kilka winnic, a ty chcesz przejechać 50 km tego dnia. I wcale nie chce ci się pakować do busa czy odczekiwać aż promile „przeminą”. Co robić? Przede wszystkim nie martw się. I tu jest rozwiązanie. W winnicach zawsze czekają wiaderka do wypluwania i możesz postąpić jak sommelier przy wyborze gamy win restauracyjnych albo winny sędzia na konkursie. Spróbujesz tylu win, ile uznasz za słuszne, a alkohol pozostanie na zewnątrz organizmu. Ryzyko, że przy takiej degustacji przekroczysz ustawowe 0,2 promila jest prawie żadne. Sędziowie na konkursach wracają nieraz kilometry… samochodem. Także – no worries. Nie musisz też obawiać się tego „dziwnego” stylu degustacji ze względów prestiżowych! To przyjęta powszechnie praktyka, która pozwala spróbować skutecznie więcej win. I my ją pokochaliśmy. Wina wcale nie żal, Panie i Panowie…
Wiaderko degustacyjne

Rower i wino. Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

Teraz już wiesz, że rower i wino nie muszą stać w konflikcie z polskim prawem. Jeśli znasz reguły rządzące turystyką rowerową i winną w krajach takich jak Niemcy czy Czechy, napewno pamiętasz, że tam obowiązują inne limity i podróż rowerem między degustacjami nie grozi mandatem.

Ale skoro wybraliśmy się wspólnie do winnic w Polsce, my w VeloWino staramy się pomóc ci odnaleźć rozwiązanie optymalne. Mamy sprzęt do transportu rowerów, skutecznie rozplanowujemy wycieczki i dostarczamy wiaderek do degustacji bez picia. Z nami możesz poczuć się jak sommelier w podróży albo sędzia konkursu winnego, co do pracy dojeżdża na dwóch kółkach.

Transport rowerów i ludzi organizujemy elastycznie. Za każdym razem dopasujemy się do twoich potrzeb, tak by twoja rola polegała wyłącznie na dobrej zabawie. Przejedziemy się po Jurze czy Wzgórzach Trzebnickich ze stałą asystą busa, a ty zapamiętasz wiatr we włosach na zjazdach oraz nuty owoców w lokalnych winach.

Zapytaj nas już dziś, gdzie jeździmy albo jak możemy stanowić asystę dla twojej wycieczki. VeloWino to bezpieczna podróż i pomoc zawsze na posterunku.

Do zobaczenia na winnych szlakach!
W międzyczasie poczytajcie EnoPortal – duuuużo winnych informacji.
Tomasz, Kraków

Ebook Winny Sandomierz - Pobierz

Read more…

0 komentarzy