Winnica rowerem – nasze najlepsze propozycje. O czym pamiętać?

Winnica rowerem - w drodze

Written by Tomasz

11/04/2022

Pisaliśmy już o podstawowych pytaniach, które stawia sobie enoturysta przed wycieczką do winnicy – w naszym artykule o zwiedzaniu winnicy znajdziecie szereg porad w serii prostych pytań, które ułożą Wam wyjazd. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o rowerowych wycieczkach do winnic i ich specyfice. Odkryjemy najciekawsze miejsca w Polsce i zastanowimy się, o czym warto pamiętać przed i w trakcie zwiedzania winnicy rowerem.

Winnica Kresy Tour - winnica rowerem

Enoturystyka rowerowa – od czego zacząć?

Kto swoje doświadczenia z winnicami czerpie z wyjazdów do winnic najpopularniejszych krajów winiarskich Europy, ten będzie wiedział, że enoturystyka rowerowa to dobrze tam ugruntowana gałąź oferty. O ciekawszych europejskich szlakach winno-rowerowych pisaliśmy w naszych artykułach o winnych regionach Europy.

Stąd, chcąc przeszczepić połączenie roweru i wina na grunt polski, możemy czerpać z bogatych doświadczeń krajów jak Niemcy, Austria czy Włochy. Na lokalnych stronach internetowych znajdziemy tam wiele propozycji szlaków, a w terenie bezcenne oznaczenia, z drogowskazami do gościnnych dla rowerzystów winnic. Po drodze odkryjemy często profesjonalnie zbudowane miejsca odpoczynku rowerzystów z wiatami i tablicami informacyjnymi.

U nas wciąż brakuje takich rozwiązań i dlatego większość naszej enoturystycznej wycieczki rowerowej zobowiązani będziemy stworzyć i zrealizować sami, bądź z asystą takich usługodawców jak VeloWino. Zabierając się do przygotowań będziemy odpowiadać m.in. na takie pytania:

 

  • czy chcemy wykonać pętle czy przejechać ciągłym szlakiem?
  • jakie nawierzchnie pokonamy?
  • jak przewieziemy rowery do i z miejsca docelowego?
  • co będziemy robić w winnicy?
Winnica Anna - Beczki

Pętla czy prosty szlak?

Jeśli Wasza wycieczka to przedsięwzięcie jednodniowe i organizowane samodzielnie bardzo dobrą opcją okaże się pętla. Pozwoli Wam zacząć i skończyć wycieczkę rowerową w tym samym miejscu, z dostępem do Waszego własnego transportu albo publicznych środków komunikacji, jak kolej. Gdy piszemy dla Was o rowerowych szlakach do polskich winnic często wybieramy właśnie tę opcję, by było Wam łatwiej planować podróże.

Jeśli macie więcej czasu i możliwości, jakie daje grupa, to wśród opcji włącza się Wam prosty szlak od punktu A do punktu B. Gdy jesteście zmotoryzowani, wówczas jedna osoba może wrócić do punktu wyjazdu transportem publicznym i następnie odebrać/podwieźć pozostałych. Jeśli wszyscy polegacie na transporcie publicznym, można tak zaplanować szlak, by zaczynał się i kończył na stacjach PKP czy przystankach firm transportowych.

Właśnie tutaj, dla elastyczności pokonywania szlaku, nieoceniona może okazać się własna asysta busowa, która nie tylko przewiezie rowery, bagaż i zakupy, ale służyć będzie pomocą podczas całej wycieczki. Zapytajcie nas w VeloWino, jak robimy to dla Was w całej Polsce.

Jakie nawierzchnie?

Opracowując szlak rowerowy z pomocą map, często możemy dać się zaskoczyć rzeczywistości. Nigdy ostatecznie nie wiadomo czy ciągła lub przerywana kreska w mapy.cz albo papierowej mapie nie okaże się błotnista, w połowie zalana albo z bardzo nieprzyjemnych płyt betonowych. Chcąc nie chcąc, będziemy musieli poczynić założenia albo wypytać się na grupach ekspertów.

Jeśli zamierzacie jeździć wyłącznie po asfaltach, to w Waszej wycieczce do winnicy sprawdzi się nawet rower szosowy. Czemuż by sobie odmówić śmigania z zawrotną prędkością i szybkiego pokonywania kilometrów? Jeśli jednak, co bardziej prawdopodobne i dające więcej pięknych wrażeń, ruszycie na drogi polne, warto jechać na gravelu, trekkingu czy crossie.

W VeloWino mamy dla Was wygodne trekkingi firmy Kross i gravele Romet, wystarczą na wszystkie szlaki Małopolski, Podkarpacia i Dolnego Śląska. Sprawdźcie, gdzie i jak jeździmy na naszym profilu Insta!

Winnica rowerem - tour

Jaki transport?

Czasy, gdy w PKP przewoziło się rowery w przejściach między wagonami powoli mijają i można być coraz bardziej pewnym, że nasza rezerwacja miejsca na rower zagwarantuje nam miejsce w wagonie do powieszenia lub oparcia jednoślada. Dlatego też coraz bardziej polecamy wycieczki rowerowe do winnic z uwzględnieniem odcinków koleją, czy to w formie pętli czy szlaku z A do B.

Jeśli wybieracie się na pętelkę po winnicach, równie dobrze rowery można przewieźć własnym samochodem. O systemach montażu rowerów przelano całe rzeki artykułów w Internecie oraz dyskutowano nieraz w grupach turystyki rowerowej. Pamiętajcie, że gościnni winiarze użyczą Wam miejsca parkingowego albo znajdziecie je na oznaczonych na mapach parkingach leśnych.

Dla ułatwienia Waszej podróży w VeloWino oferujemy transport rowerów w takiej formie, jakiej wymaga wycieczka. Wrzućcie swoje bicykle na przyczepę lub do busa i wracajcie z nami z zakrapianej winem kolacji w bezpieczny, komfortowy sposób.

A może chcecie dotrzeć do odległej od publicznej komunikacji winnicy i potrzebujecie asysty. Będziemy zawsze spieszyli z pomocą.

Winnica rowerem – o czym marzę na miejscu?

Podróż rowerem może wymagać zaplanowania czasowego. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, ile zajmie Wam wizyta w winnicy. Czy będziecie degustować wszystkie wina, zwiedzicie produkcję i pospacerujecie między krzewami? Czy może tylko wpadniecie na dwa kieliszki i pogawędkę z właścicielem?

W VeloWino na pełną wizytę w winnicy z degustacją sugerowalibyśmy Wam przeznaczyć około dwóch godzin, czasem nawet trzech. Wraz ze wzrostem Waszego doświadczenia będziecie w stanie coraz lepiej określić swoje potrzeby i czas pobytu.

Pod uwagę warto też wziąć ilość wypitego alkoholu i Wasze zdrowie oraz komfort. Dla ciekawych wina a niepijących mamy w winnicach zawsze wiaderka do wypluwania!

Winnica Kresy Marzec

Winnica rowerem – co muszę wiedzieć?

Wyjazd do winnicy rowerem może okazać się przygodą roku, jeśli dobrze dobierzecie program do Waszych zainteresowań. Warto prześledzić, co winnice mają w ofercie, jakie szanse daje podróż w grupie i jakie korzyści płyną z asysty busowej na trasie.

Każda winnica ma własny styl!

Pamiętajcie, że polskie winnice to zazwyczaj małe przedsięwzięcia rodzinne albo indywidualne i jedynie rzadko napotkacie całe instytucje z restauracją i hotelem. W niektórych z nich są zadaszone sale degustacyjne, tarasy i stoliki, w innych wina spróbujecie wśród krzewów albo w przetwórni.

Niektórzy winiarze będą mieli dla Was cały swój czas, inni wynajmą obsługę, jeszcze inni poświęcą Wam ledwie 10 minut. W każdym wypadku warto zadzwonić wcześniej i umówić się na wizytę z zaznaczeniem, czego oczekujecie.

Wycieczki z VeloWino to zawsze pewność wygodnych miejsc lub radosnych pikników na trawie, a nasi znajomi winiarze na pewno będą mieli czas. O stylach poszczególnych winnic opowiemy Wam już w pierwszej kolejności przed wyruszeniem!

Możesz wybrać się z grupą!

Jeśli szukasz konfrontacji swoich myśli o winie z podobnie usposobionymi pasjonatami, dobrym pomysłem może okazać się wycieczka grupowa. Sprawdź terminy wypadów organizowanych przez biura podróży albo zbierz grupę przyjaciół i ruszcie w dogodnym Wam terminie.

Warto znaleźć sobie indywidualnego przewodnika winnego, by skorzystać z jego możliwości organizacyjnych dla grup i winnego doświadczenia. Grupowe wypożyczenia rowerów są zawsze tańsze, a przejazdy w peletonie bezpieczniejsze.

Zapewniamy, że nie ma większej frajdy niż sytuacja, gdy w grupie narodzi się spór „czy w tym winie rzeczywiście czuć koci mocz czy może raczej szparagi?”

Degustacja w Winnicy Kresy

Zorganizujcie sobie asystę transportową

Może jeszcze nie wiecie, ale zwiedzanie winnic często kończy się zakupami i dla rowerowców problemem, jak przewieźć nabyte wino. Niektórzy z Was będą mieli sakwy i plecaki, które można zapełnić butelkami, ale przecież to dodatkowe kilogramy na podjazdach…

Wina wiezione w sakwach doznają niekorzystnego dla nich szoku temperaturowego i wstrząsowego, tak że jeszcze długo albo nigdy nie wrócą do swoich klasycznych i Waszych ulubionych właściwości.

Dlatego też w VeloWino służymy samochodową asystą transportową dla zakupów. Wina będą bezpieczne temperaturowo i unikną wstrząsów (pomyślcie o pet-natach strzelających w sakwach). A i Was samych z rowerem możemy przewieźć, gdy na trasie zabraknie sił.

Winnica rowerem – przewodnicy

Winny przewodnik to stosunkowo nowy zawód, ale coraz więcej z Was potrzebuje kogoś, kto posłuży lokalną wiedzą o winnicach i produkowanych w nich winach. Kogoś, kto pomoże w degustacji, ustalaniu Waszych win-typów na zakupy i poprowadzi rowerową trasą, którą zna z własnego doświadczenia.

Winny przewodnik może zarezerwować wizytę w winnicy, noclegi w okolicy i znaleźć dla Was idealną trasę. Dodatkowo zawsze posłuży anegdotą i towarzystwem albo poprowadzi grupę językową z zagranicy.

W VeloWino znajdziemy dla Was odpowiedniego przewodnika na winnice rowerem – z wiedzą lokalną, winną i rowerową. Znamy sommelierów, zaprawionych podróżników i poliglotów. Zapytajcie nas o usługi przewodnickie.

Kask i Johanniter z Winnicy Anna

Gdzie wybrać się do winnicy rowerem w Polsce? – nasze regionalne typy

O regionach winnych Polski pisaliśmy już w naszym artykule „Zwiedzanie winnicy”. Zajrzyjcie tam, żeby bezbłędnie przygotować się do wycieczki do winnicy. Tutaj na potrzeby rowerzystów wytypujemy nasze ulubione winnice z każdego regionu.

Wielką pomocą w znalezieniu własnych typów i kandydatów na ulubione winnice rowerem mogą okazać się regionalne przewodniki po szlakach winnych. Znajdziecie takie wydanie (z naszym atestem) dla Małopolskiego Szlaku Winnego, Opolskiego Szlaku Winnic czy Lubuskiego Szlaku Wina.

Dodatkowo, władze w prawie każdym regionie winnym pomyślały już o broszurach i pomocach dla enoturystów rowerowych. Rozpytujcie w regionalnych punktach Informacji Turystycznej lub biurach promocji regionu.

Sandomierz i Świętokrzyskie

Winnica nie do ominięcia: Winnica Nadwiślańska

Najciekawszy szlak: Dookoła Sandomierza, Sandomierski Szlak Winiarski

Małopolski Przełom Wisły – Kazimierz i okolice

Winnica nie do ominięcia: Winnica Kazimierskie Wzgórza

Najciekawszy szlak: z Kazimierza do winnic wzdłuż Wisły

Mazowsze i Łódzkie

Winnica nie do ominięcia: Winnica Dwórzno

Najciekawszy szlak: Puszcza Bolimowska i okolice Łowicza

Okolice Krakowa i Jura Krakowsko-Częstochowska

Winnica nie do ominięcia: Winnica Kresy

Najciekawszy szlak: przez Ojcowski Park Narodowy, Szlak Orlich Gniazd

Karpackie Pogórza

Winnica nie do ominięcia: Winnica Uroczysko

Najciekawszy szlak: wzdłuż Dunajca do Jeziora Rożnowskiego i Nowego Sącza

Okolice Wrocławia i Wzgórza Trzebnickie

Winnica nie do ominięcia: Winnica Moderna

Najciekawszy szlak: w poprzek Gór Kocich (Wzgórz Trzebnickich) przez Przełęcz Prababcia

Dolny Śląsk

Winnica nie do ominięcia: Winnica Jaworek

Najciekawszy szlak: wokół Ślęży

Lubuskie

Winnica nie do ominięcia: Winnica Miłosz

Najciekawszy szlak: wzdłuż Odry z Nowej Soli do Cigacic

Wielkopolska

Winnica nie do ominięcia: Winnica Wielkopolska Tilia

Najciekawszy szlak: Kórnik z Zamkiem; przez Nadwarciański Park Krajobrazowy

Północ Polski

Winnica nie do ominięcia: Winnica Turnau

Najciekawszy szlak: trasa R10 wzdłuż wybrzeża Bałtyku

We want you in VeloWino!

Rowerem do winnicy – tylko się spakujcie!

Weźcie pod uwagę wszystkie opisane kwestie, a wycieczka do winnicy będzie przy dobrej pogodzie niezapomniana. Może stanie się dla Was początkiem całożyciowej winnej przygody? Może wybierzecie się na któryś z winnych kursów Republiki Wina, by pogłębić wiedzę. Albo zorganizujecie degustację dla przyjaciół z The Stół?

W VeloWino zawsze będziemy chcieli słuchać Waszych opowieści. Wybierzemy się na spacer po Krakowie, jeśli zechcecie poznać nas bliżej, a i do winebaru wstąpimy. Najlepszym sposobem na porcję winnej wiedzy i informacji o wycieczkach do winnic VeloWino są nasze media społecznościowe – stay up to date!

Trzymajcie się,

Tomasz i Ekipa VeloWino

Read more…

0 komentarzy